رونمایی از نقشه 167 میلیون پیکسلی راه شیری

دانشمندان برای نخستین بار مرکز کهکشان راه شیری و بخش وسیعی از آسمان شب زمین را در قالب نقشه‌ای با کیفیت و با جزئیات بالا به نمایش گذاشتند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، نقشه کهکشان راه ‌شیری شامل مناطق اصلی مانند مرکز کهکشان با طول موج زیر یک میلیمتر و بخشی از طیف نوری بین محدوده فروسرخ و امواج رادیویی است.

در این نقشه برای نخستین بار 420 درجه مربع از فضای آسمان شب زمین در محدوده‌ کهکشان راه ‌شیری با جزئیات بالا به صورت تصویری واحد و با کیفیت 167 میلیون پیکسل تولید شد.

محققان برای ثبت حداکثر جزئیات آسمان از تلسکوپ پیشرفته مستقر در صحرای آتاکاما در آمریکای جنوبی استفاده کردند.

در نقشه کلی کهکشان راه‌ شیری موسوم به پروژه Atlasgal برای اولین‌ بار محدوده‌ ستاره‌ای درست در نزدیکی قلب کهکشان راه‌ شیری کشف شد.

دانشمندان در مورد چگونگی ساخت اولین تصویر با تفکیک‌پذیری بالا از کهکشان راه‌ شیری اظهار کردند: برای تولید تصاویر بسیار بزرگ باید از تکنیک ادغام چند تصویر با کیفیت بسیار بالا با رایانه‌های پرسرعت استفاده کرد. در این نقشه از مجموع 47 تصویر ثبت شده تلسکوپ آپکس شیلی، تصویری واحد و با کیفیت و تفکیک‌پذیری بسیار بالا بدست آمد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب