کشف جسمی در اطراف یک سیاهچاله در فاصله پنج میلیارد سال نوری

تیمی از دانشمندان اسپانیایی توانسته‌اند بطور دقیق یک ساختار را در منطقه داخلی یک کوازار در فاصله بیش از پنج میلیارد سال نوری از زمین شناسایی کنند.

کشف جسمی در اطراف یک سیاهچاله در فاصله پنج میلیارد سال نوری

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این دقیق‌ترین سنجش بدست آمده از چنین جسم کوچک و دوری تاکنون است که با کمک تاثیر میکروهمگرایی گرانشی بدست آمده است. این اثر توسط ستارگان حاضر در کهکشانی که بین زمین و کوازار قرار گرفته‌اند، ایجاد می‌شود که می‌تواند مناطق کوچک درون کوازار را بزرگ نمایش دهد.

محققان با همکاری دانشگاه گرانادا بطور خاص توانستند با بررسی تغییرات در درخشش چهار تصویر مختلف از کوازار Q2237+0305 که به صلیب انیشتین نیز معروف است، لبه داخلی دیسک ماده در اطراف آن را اندازه‌گیری کنند.

این تصاویر توسط ابزارهای همگرایی گرانشی نوری (OGLE) و پروژه زمان بین‌المللی همگرایی گرانشی (GLITP) بدست آمده‌اند که به ترتیب برای 12 سال و 9 ماه به نظارت بر این کوازار مشغول هستند.

دستاورد بزرگ این ابزارها،‌ شناسایی ساختاری در لبه داخلی یک دیسک کوچک در چنین فاصله زیادی بوده که با کمک اثر میکروهمگرایی گرانشی حاصل شده است. این کار مانند شناسایی یک سکه از فاصله بیش از 100 هزار کیلومتر است.

این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب