نحوه مراقبت از پوست‌های خشک در سرما

محققان دانشگاه سنت لوییز می‌گویند برای داشتن پوست سالم در هوای سرد راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توان بدون مراجعه به متخصص پوست آن‌ها را انجام داد.

نحوه مراقبت از پوست‌های خشک در سرما

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، افراد با پوست خشک نباید لایه برداری‌های سنگین، ماسک و تونرهای مبتنی بر الکل استفاده کنند چرا که باعث از بین رفتن چربی پوستشان می‌شود.

فرآورده‌های پوستی که دو ماده آلفا هیدروکسی و رتینول را نیز جزو عناصر تشکیل‌ دهنده خود دارند، نباید توسط افراد با پوست‌های خشک مورد استفاده قرار گیرد. برای افرادی که لب‌های بسیار خشکی دارند وازلین راهکار ساده و مؤثری است.

هنگام حمام بهتر است که در حمام را مدتی ببندید تا رطوبت محفوظ شود. همچنین زمان استحمام و دوش بهتر است پنج الی 10 دقیقه باشد آب ولرم و نه داغ و با فشار کم و استفاده از شوینده‌های بدون بو برای سلامت پوست مناسب هستند.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و دستکش‌های چرمی برای محافظت در برابر سرما و آفتاب مناسب هستند. هنگام استفاده از دستکش باید به محض احساس رطوبت آن‌ها را در آورد چرا که ممکن است شرایط تحریک پوست را بیشتر کند.

اگر پوست خارش دار و بسیار خشکی دارید که به هیچ یک از راهکارهای عنوان شده پاسخ نداد، دیگر وقت مراجعه به متخصص پوست فرا رسیده است چرا که ممکن است پماد و یا کرم‌های پزشکی تجویز و حتی بروز بیماری‌های دیگر شناسایی شود.

منبع :

همایش جمع بندی زیست شناسی بخش دوم زیست گیاهی سوم
چهارم تجربی     دبیر : سجاد عبیری