کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 5 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 5 اسفند 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


مدتی است که در آزمون وقت بیش‌تری برای درس شیمی می‌گذارم و نتیجه‌ی خوبی می‌گیرم ولی از نمره‌ی کل خودم راضی نیستم.

پاسخ 1- هنر آزمون دادن این است که هر درس را در زمان مشخص خودش پاسخ دهید. با اجرای تکنیک‌های تست‌زنی در جلسه‌ی آزمون (مثل تکنیک × و -) زمان خود را تنظیم کنید تا وقت بیش‌تری برای یک درس نگذارید. در منزل هم با تمرین تست بیش‌تر در تمام درس‌ها تسلط و سرعت عمل خود را بیش‌تر کنید. استفاده از تکنیک دو خودکار در منزل به شما کمک خواهد کرد تا سرعت و دقت بیش‌تری در آزمون داشته باشید.

محمد تره‌باری

پاسخ 2- احتمالاً علاقه به درس شیمی باعث شده است سطح انتظار از خودتان در این درس بالاتر رود. هدف‌گذاری واقع‌بینانه برای هر آزمون درصد موفقیت در پاسخ دادن به سؤالات این درس را بالا می‌برد، به شرط آن‌که نسبت به اجرای آن متعهد باشید و زمان مقرر سایر درس‌ها را فدای علاقه‌تان به درس شیمی نکنید. با مطالعه‌ی متعادل و حل تست زمان‌دار و تعیین چند از ده منطقی برای هر آزمون می‌توانید تناقض «صرف زمان بیش‌تر، کسب نتیجه‌ی بهتر ولی عدم رضایت از نمره‌ی کل» را از بین ببرید.

سارا شفافی

پاسخ 3- یکی از دستاوردهای آزمون دادن، توانایی مدیریت زمان برای پاسخ‌گویی به همه‌ی سؤال‌های آزمون است. برای این‌که نمره‌ی کل خوبی کسب کنید لازم است بتوانید همه‌ی سؤال‌های دفترچه را ببینید. پس با اجرای تکنیک ضربدر و منها و هم‌چنین تکنیک زمان‌های نقصانی باید بتوانید به هدف‌گذاری چندتا از ده‌تای  قابل دسترسی که برای هر درس مشخص کرده‌اید، برسید. شما نه‌تنها باید تعادل‌ها را در مطالعه رعایت کنید بلکه باید بتوانید سر جلسه‌ی آزمون نیز تعادل درستی بین پاسخ‌گویی به سؤال‌های آزمون در هر درس برقرار کنید تا نتیجه‌ی مطلوبی به دست آورید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- تعادل در مطالعه و تعادل در جواب دادن به درس‌ها، دو مبحث مهم کنکور هستند. برای موفقیت در کنکور همه‌ی درس‌ها مهم هستند و سهم هر کدام در کسب نتیجه‌ی نهایی حایز اهمیت است. اگر شما برای شیمی وقت بیش‌تری می‌گذارید قطعاً از وقت درس‌های دیگر می‌گیرید که این امر سبب عدم کسب نتیجه و درنهایت عدم رضایت از وضعیت کلی خودتان خواهد شد. استفاده از تکنیک زمان‌های نقصانی به شما کمک خواهد کرد که به همه‌ی درس‌ها توجه لازم را داشته باشید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 5- تعادل و تناسب در مدیریت زمان و اختصاص آن به هر درس از اصول اجتناب‌ناپذیر آزمون است. در کنار تمام تعادل‌های درسی، تعادل زمانی و پاسخ‌گویی به سؤالات در زمان تعیین‌شده، نوعی مهارت است که منجر به تعادل بین درصدها و درنهایت افزایش تراز شما خواهد شد.

بهادر جبلی

پاسخ 6- توزیع نامطلوب زمانِ آزمونی در دو بخش قابل بررسی است: نمره‌ی درس نقطه‌ی قوت شما در شرایط غیر متعادلِ زمانی کسب می‌شود و نمره‌ی کل غیر مطلوب شما در شرایطی که لازم بود مدیریت بهتری در آزمون انجام می‌شد. برای کسب نمره‌ی بهتر در شیمی نباید از وقت سایر درس‌های اختصاصی که در مواردی حتی ضریب بالاتری نسبت به شیمی دارند، هزینه کنید. نمره و درصد شیمی باید با مطالعه و مرور باکیفیت به همراه حل تست استاندارد به صورت زمان‌دار در منزل و در قالب زمان پیشنهادی دفترچه تکرار شود و بعد به کمک تکنیک‌های مدیریت آزمون پیوسته یعنی «ضربدر و منها، زمان‌های نقصانی، استراتژی بازگشت»، تمام سؤالات آزمون حداقل یک بار مورد مطالعه و بررسی شما قرار گیرند. رسیدن به مدیریت مطلوب آزمون، تلاش در هر دو عرصه‌ی منزل و محل آزمون را می‌طلبد.

حسام زینی لشکاجانی