40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان و پستان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه شاهد رشد فزاینده سرطان‌ها و مرگ و میر ناشی از آن در جهان هستیم افزود : 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند.

40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستندشهپر حقیقت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : با توجه به آلودگی های زیست محیطی ، تغذیه نامناسب ، آلودگی هوا و غیره شاهد رشد فزاینده سرطان و بروز مرگ و میردر دنیا هستیم که این مورد در کشور ما نیز مشاهده می شود ، آمار های موجود نشان از افزایش این بیماری در جهان و به تبع آن مرگ و میر دارد .

وی با بیان اینکه 70 درصد مرگ و میر های ناشی از این بیماری در کشورهای در حال توسعه است افزود : توجه جدی به این بیماری از ضرورت ها است .

حقیقت با تاکید بر اینکه 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند گفت: 30 درصد این بیماری قابل درمان و تنها 30 درصد آن اجنتاب ناپذیر است که این آمار نسبت به خیلی از بیماری های غیرواگیر عدد بالایی نیست.

دبیر علمی همایش ملی ورزش و سرطان به اهمیت فعالیت بدنی افراد برای جلوگیری از بروز بیماری ها اشاره کرد و گفت : در وضعیت کنونی سیاستگذاری و اقدام مناسبی برای پیشگیری در کشور انجام نشده است .

وی به پنچ عامل اصلی مرگ و میر شناخته شده از دید جهانی سازمان بهداشت اشاره کرد و گفت: دو مورد اصلی کاهش فعالیت بدنی و افزایش وزن و همچنین چاقی است که این عامل ها عدد نامناسبی را نشان می دهد و در سطح بالایی قرار دارد.

وی گفت : سه عامل دیگر مصرف سیگار ، الکل و تغذیه نامناسب است که آمار نه چندان بالایی دارد .

حقیقت با تاکید بر اهمیت برگزاری همایش ملی سرطان و ورزش گفت : این همایش سبب ایجاد تعامل مناسب میان گروه های متخصص علوم ورزشی ،رشته های علوم پایه در کنار علوم بالینی شده است تا بتوان نقش دانش پایه و ورزش را در آن پیدا کرد .

وی به پنل های تخصصی برگزار شده در این همایش اشاره کرد و گفت : در یکی از پنل ها عوارض و اثرات ورزش برای تشخیص و جلوگیری از بیماری سرطان تا درمان و بازتوانی مورد بررسی قرار گرفت ، در این پنل تخصصی استادان علوم ورزشی و متخصصان علوم بالینی مشکلات و معضلات بیماران را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند راه کارهای مناسبی را برای مقابله با آن ارائه کنند.

وی گفت: با توجه به ضرورت ها برنامه ریزی برای حضور متخصصان ورزشی در بیمارستان ها برای درمان بیماران و کاهش عوارض ناشی از بیماری سرطان انجام شده است .

حقیقت اظهار داشت : علوم مختلفی مانند طب ورزشی ،حرکات اصلاحی و رشته های تربیت بدنی کمک می کند تا بعد از خاتمه درمان، بهبود یافتگان با فعالیت های بدنی به حالت عادی بازگردند و به یک فرد فعال تبدیل شده و در کنار خانواده نقش موثر خود را داشته باشند .

وی اضافه کرد : با تعاملی که بین دو گروه علوم پایه و بالینی برقرار شده است امید واریم بتوانیم راهکارهای مناسبی برای مقابله با این بیماری ارائه کنیم .

معاون پژوهشگاه تربیت بدنی نیز هدف از برگزاری این همایش را برقرار کردن ارتباط میان حوزه ورزش و بحث بالینی سرطان عنوان کرد و گفت : یکی ازموضوعات مهم مطرح شده در پنل تخصصی این همایش چاقی و سرطان و نقش ورزش و فعالیت بدنی بود .

حمید آوری نزاد افزود : چاقی و اضافه وزن یکی از پیامد های کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی است که سبب بروز انواع بیماری در فرد می شود .

وی گفت : در این پنل انجام فعالیت های بدنی و جلوگیری از چاقی و همچنین راه های کاهش اضافه وزن و جلوگیری از شیوع سرطان مورد بحث قرار گرفت .

وی بر توسعه فعالیت های بدنی و استمرار در ورزش برای جلوگیری از چاقی به عنوان یکی از راهکارهای ابتلا به انواع بیماری ها تاکید کرد.

همایش دو روزه ورزش و سرطان با همت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ،پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی و مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران با هدف تبادل آخرین دستاوردهای بنیادی، توسعه ای و کاربردی، در حوزه ورزش و سرطان، در راستای تأمین نیازهای جامعه و آگاهی بخشی به مردم در پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران برگزار شد .

منبع :