طراحی آزمایش جدید و دقیق برای سل

محققان دانشگاه استنفورد نوعی آزمایش خونی ساده طراحی کرده‌اند که می‌تواند روزی در تشخیص و بهبود بیماری کشنده مرض سل مؤثر واقع شود.

طراحی آزمایش جدید و دقیق برای سل

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، آزمایش طراحی شده به گونه‌ای است که می‌تواند بیان ژنی را که خصیصه اصلی این بیماری است در افراد مبتلا به مرض سل فعال و همچنین در افرادی که بیماری در آنها نهفته است را شناسایی کند.

هر ساله 9.9 میلیون نفر در جهان به عفونت باکتریایی مرض سل مبتلا می‌شوند که ریه‌ها را درگیر می‌کند این بیماری عامل مرگ 1.5 میلیون نفر در جهان محسوب می‌شود که معمولاً هم به علت عدم تشخیص به موقع این بیماری وخیم‌تر می‌شود.

در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان به مرض سل مبتلا هستند و این در حالی است که تنها 10 درصد یعنی در حدود 240 میلیون نفر آنها به نوع فعال آن مبتلا هستند.

روش‌های تشخیصی قدیمی نظیر تجزیه و تحلیل خلط توسط بیماران تست پوستی و آزمون اینترفرون نمی‌تواند بین افرادی که حامل نوع فعال و غیرفعال آن هستند، تمایز قائل شود. علاوه بر این، ممکن است با استفاده از این آزمایش‌های قدیمی تشخیص این بیماری در مبتلایان به ایدز نیز مؤثر واقع نشود.

این پژوهش در مجله "The Lancet Respiratory Medicine" منتشر شده است.

منبع :