تأثیر یک داروی دیابت بر جلوگیری از بروز مجدد سکته مغزی

محققان دانشگاه ییل دریافته‌اند، داروی مورد استفاده برای درمان دیابت موسوم به پیوگلیتازون (آکتوز) می‌تواند، افرادی که تجربه یک بار سکته مغزی را داشته‌اند، در برابر سکته دوم محافظت کند.

تأثیر یک داروی دیابت بر جلوگیری از بروز مجدد سکته مغزی

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان محققان متوجه شدند با اضافه کردن آکتوز به درمان‌های استاندارد سکته مغزی نظیر رقیق کننده‌های خون، فشارخون و کلسترول می‌توان خطر بروز سکته دوم را 24 درصد کاهش داد.

طی این پژوهش چهار هزار بیمار مبتلا به سکته مغزی یا مینی سکته مغزی مورد بررسی قرار گرفتند؛ هیچ یک از بیماران سابقه دیابت نداشتند، اما نشانه‌هایی از مقاومت به انسولین از خود نشان دادند که خطر بیماری قند خون را برای آنها زیاد می‌کرد.

پس از گذشت پنج سال از این تحقیق 9 درصد از افرادی که آکتوز مصرف می‌کردند -در مقایسه با افرادی که از دارونما استفاده کردند- دچار سکته مغزی یا حمله قلبی شدند، اما این عدد برای مصرف‌کنندگان دارونما 12 درصد گزارش شد.

چهار درصد از مصرف‌کنندگان آکتوز به دیابت مبتلا شدند، اما این عدد برای مصرف‌کنندگان دارونما هشت درصد گزارش شد.

هنوز مشخص نیست که آکتوز چگونه از بروز سکته مغزی جلوگیری می‌کند، اما یکی از توجیهات آن می‌تواند تأثیر این دارو در کاهش التهاب، بهبود مقاومت به انسولین و کمک به کنترل چربی در بدن و پیرو آن بهبود کیفیت رگ‌های خونی باشد.

محققان خاطرنشان کردند؛ مصرف آکتوز در این بیماران عوارض جانبی نیز در پی داشت؛ اضافه وزن، ورم پا و مچ پا و شکستگی‌های مربوطه در مصرف‌کنندگان گزارش شد.

این پژوهش در مجله "New England Journal of Medicine " منتشر شده است.

منبع :