ساخت لنزهای تماسی هوشمند با نانو دستگاه کششی

تیمی از محققان استرالیایی در حال کار بر روی دستگاهی هستند که نور را تا حدی دستکاری می‌کند که بتواند رنگهای خاص را فیلتر کرده و به عنوان لنز تماسی هوشمند نیز قابل استفاده باشد.

ساخت لنزهای تماسی هوشمند با نانو دستگاه کششی

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دانشمندان موسسه فناوری سلطنتی ملبورن (RMIT) و دانشگاه آدلاید یک نانو دستگاه کششی خلق کرده‌اند که نور را دستکاری می‌کند.

این دستگاه از ماده شبه لاستیک ساخته شده که برای لنزهای تماسی استفاده می‌شود. محققان بلورهای بدقت کنترل شده دی‌اکسید تیتانیوم را که معمولا در کرم‌های ضد آفتاب وجود دارند، در این مواد نرم و قابل انعطاف تعبیه کردند.

این مواد زیست‌سازگار بوده و بستر ایده‌آلی را برای دستگاههای اپتیک پوشیدنی فراهم می‌کند.

لنزهای فناوری پیشرفته با استفاده از این فناوری در آینده می‌توانند تابشهای نوری مضر را بدون تداخل در بینایی فیلتر کنند. لنزها در یک نسخه پیشرفته‌تر می‌توانند داده‌ها را ارسال کرده و اطلاعات حیاتی زنده را گردآوری کرده و حتی آن‌ها را مانند یک نمایشگر بالاسری نمایش دهند.

چالش کنونی محققان این است که تشدیدکننده‌های دی‌الکتریک تنها برای رنگهای خاص کار می‌کنند اما با سطح منعطف جدید، دانشمندان می‌توانند طیف کاربردی را تنها با گسترش دادن آن تنظیم کنند.

به گفته محققان، بزرگترین مانع علمی که این تیم توانست بر آن غلبه کند،‌ ترکیب دی‌اکسید تیتانیوم پردازش شده در دمای بالا با ماده شبه لاستیک و دستیابی به خواص مقیاس نانو بوده است.

این یافته‌ها در مجله ACS Nano منتشر شده است.

منبع :