کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 3 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 3 اسفند 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا نباید به نقاط ضعف درسی‌مان توجه کنیم؟

پاسخ 1- تعیین استراتژی با شماست. کارنامه‌ی پنج نوع درس، ابزاری کاربردی جهت شناخت هر چه بیش‌تر شما از شرایط درسی‌تان است. اکنون وقت تصمیم‌گیری است و این‌که با تفکیک نقاط قوت و ضعف اولویت را به کدام می‌دهید و به کدام درس برحسب نیاز توجه بیش‌تری خواهید داشت. عواملی که در تعیین اولویت‌ها به شما کمک می‌کند عبارت‌اند از:

  • حجم مطالب باقی‌مانده

  • بودجه‌بندی مباحث

  • توانایی شما در حل تمرین آن مبحث

بهادر جبلی

پاسخ 2- برای موفقیت، شناخت نقاط قوت و ضعف ضروری است. تسلط بر نقاط قوت می‌تواند به پیشرفت ما کمک کند در حالی که از بین بردن نقاط ضعف نیز گامی مؤثر در جهت عقب نماندن ما از رقابت محسوب می‌شود. شناسایی نقاط ضعف به‌ویژه در درس‌هایی که ضریب بالاتر دارند بسیار مفید است. گاهی اوقات با جواب درست به یک تست می‌توان رتبه‌ی خود را به طور محسوس تغییر داد. شاید با یک نگاه دقیق‌تر به آن‌چه نقطه‌ی ضعف در نظر می‌گیریم تبدیل به نقطه‌ی قوت می‌شود.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- اکثر ما طبق عادت در زمان ارزیابی کارهای خود به سراغ نقاط ضعف می‌رویم و حتماً دیگران هم هنگام ارزیابی ما به بیان نقاط ضعف می‌پردازند. پیشنهاد ما این است که موقع ارزیابی خود از نقاط قوت شروع کنید. اول نمره‌های خوب خود را ببینید و مهم‌تر این‌که راهکارها و روش‌های خود را در مورد نقاط قوت کشف کنید و آن‌ها را به نقاط ضعف خود تعمیم دهید. پس از بررسی نقاط قوت و کشف روش‌های خود می‌توانید نقاط ضعف را هم مورد بررسی قرار دهید، به شرط آن‌که در بررسی نقاط ضعف به جای غصه خوردن به اصلاح روش‌های مطالعه و منابع مطالعاتی خود بپردازید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- شناخت و توجه بیش‌تر به نقاط قوت دلیلی بر بی‌توجهی به نقاط ضعف نیست، بلکه شناسایی نقاط قوت کمک می‌کند تا روش‌های موفق خود را بشناسید و برای رفع نقاط ضعف خود از روش‌های موفق خود که به نتیجه رسیده است استفاده کنید.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 5- به طور یقین توجه به نقاط ضعف و برطرف کردن آن‌ها یکی از راهکارهای پیشرفت درسی است. با بررسی کارنامه‌ی مبحثی، اولویت‌های مطالعه‌ی خود را در دوران طلایی مشخص کنید و به درس‌هایی که در آن‌ها ضعیف هستید توجه کنید. برای این‌که بدانید این درس‌ها را چگونه بخوانید، باید دستاوردهای خود را بنویسید و از روش‌های موفق سایر درس‌های خودتان استفاده کنید. کلکسیون روش‌ها هم در انتخاب روش صحیح مطالعه به شما کمک خواهد کرد.

محمد تره‌باری

پاسخ 6- اگر در فکر ثبات پایدار برای نمرات و وضعیت فعلی هستید و اگر نیازی به رشد و تغییر مثبت در خود احساس نمی‌کنید، پاسخ سؤال مثبت است و نیازی به توجه به نقاط ضعف وجود ندارد؛ اما در طرح این سؤال نوعی میل و انگیزش درونی به سمت پیشرفت وجود دارد که همین انگیزش، گزینه‌ای همچون نادیده گرفتن نقاط ضعف را کنار می‌زند. ایجاد تغییرات مثبت در ادامه‌ی کار و رسیدن به بازدهی بالاتر در نتایج و نمرات آن هم در مقطع زمانی خاصی که در آن قرار داریم راه طولانی اما قابل دسترسی دارد که قطعاً از شناخت و پوشش دادن نقاط ضعف می‌گذرد؛ اما مهم‌ترین نکته این است که اولویت توجهات در تحلیل عملکرد با نقاط مثبت است و پس از تحلیل کامل و ریزبینانه‌ی فعالیت درسی در نقاط قوت می‌توانید تحلیل هوشمندانه‌ای در نقاط ضعف داشته باشید؛ زیرا این اولویت‌بخشی هم به افزایش انگیزه منجر می‌شود و هم راهکار‌های کاربردی و سودمندی از دل عملکرد خودتان برای نقاط ضعف به ارمغان می‌آورد. 

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 7- دستاورد و تجربه‌ی موفق نقاط قوت و کمک از آن‌ها راهگشای این پرسش است اما در سطوح مختلف ترازی لازم است نقاط ضعف درس‌ها را بشناسید و آن‌ها را طبقه‌بندی کنید. گاهی یک تلنگر ساده، کمی تغییر در روش مطالعه و اندکی تلاش هدفمند، نقطه‌ی ضعف را تبدیل به نقطه‌ی قوت می‌کند. برای بهبود درس‌های نوسانی باید نوسان ساعت مطالعه از بین برود و مدت‌زمان مطالعه‌ی درس‌ها نرمال‌سازی شود. درس‌هایی هم که نیاز به تلاش جدی دارند الزاماً نقطه‌ی ضعف مطلق نیستند و مباحث ساده‌ای دارند که درک و یادگیری آن‌ها تلاش بیش‌تری می‌طلبد. نقاط ضعف نه مطلق هستند و نه پایدار بلکه نیازمند تغییر و تلاش هستند.

سارا شفافی

پاسخ 8- توجه به نقاط ضعف سودی برای شما ندارد و غیر از این‌که مأیوس شوید و راهکار مشخصی هم برای پیشرفت پیدا نکنید نتیجه‌ی دیگری نخواهد داشت. اگر به نقاط قوت خود توجه کنید و راهکارهایی را که برای پیشرفت انجام داده‌اید به صورت واضح و شفاف بنویسید و این روش‌ها را برای همه‌ی درس‌ها تعمیم دهید، به‌تدریج اعتمادبه‌نفس و انگیزه‌ی شما در برطرف کردن ضعف‌ها نیز افزایش می‌یابد. گویی شما با تمرکز روی نقاط قوت خود روی نقاط ضعفتان، نور می‌تابانید تا بهتر آن‌ها را ببینید و رفع کنید.

فرناز طالبی