چگونه فرزندانی اهل مطالعه و یادگیری داشته باشیم ؟

اگر می‌خواهید فرزندتان کاری را انجام دهد، در ابتدا باید الگوی خوبی باشید، هرگز نمی‌توانید از کودک تان کاری را بخواهید که خود در انجام آن اهمال می‌کنید.

چگونه فرزندانی اهل مطالعه و یادگیری داشته باشیم ؟

گام اول؛ الگوی خوبی باشید

اگر می خواهید فرزندتان کاری را انجام دهد، در ابتدا باید الگوی خوبی باشید، هرگز نمی توانید از کودک تان کاری را بخواهید که خود در انجام آن اهمال می کنید. کودکان همواره بیش از آنچه شما فکر می کنید، مراقب رفتار شما هستند و از آن تقلید می کنند. بنابراین اگر وقت خود را پای تلویزیون بگذرانید و یا خود را با کتاب سرگرم کنید، فرزند هوشمند شما متوجه این تفاوت خواهد شد و رفتار شما را بازسازی خواهد کرد.

گام دوم؛ ارجاع به کتاب

مسلماً اگر کودکی در منزل دارید، گاهی از پرسش های بی شمارش کلافه می شوید و یا اگر در انتظار کودکی هستید با تصویر این سوالات به وجود می آیید. بنابراین یکی از بهترین پیشنهادها برای داشتن فرزند اهل مطالعه، برنامه ریزی برای نحوه پاسخگویی به این پرسش هاست. شما می توانید حتی در صورت داشتن اطلاعات کافی در رابطه با سوالات دلبندتان‌ برای یافتن پاسخ ها در حضور کودک تان به سراغ کتاب ها و مجلات بروید و مطالب مرتبط را به آنها نشان دهید و از کتاب یک قهرمان بسازید و یا اگر فرزندتان قادر به خواندن است او را تشویق کنید پاسخ خود را در کتابی که به او پیشنهاد می کنید جستجو کند. این روش در ایجاد جایگاه ویژه برای کتاب، در ذهن کودک شما بسیار کارآمد خواهد بود.

گام سوم؛ برای کودک خود کتاب بخوانید

برنامه هایی در نظر بگیرید که براساس زمانبندی آن برای کودک خود کتاب بخوانید. برای مثال در نظر گرفتن زمانی پیش از ساعت خواب می تواند بسیار مفید باشد. در هنگام کتاب خواندن خود را برای دانستن ادامه ماجرا مشتاق نشان دهید و هیجان و علاقه خود را در زمان مطالعه ابراز کنید. هرگز با بی حوصلگی به کتاب خواند نپردازید. اگر فرزندتان در سن مدرسه است او را تشویق کنید در برنامه خود، زمانی را برای مطالعه کتب غیر درسی در نظر بگیرد.

گام چهارم؛ در خانه یک کتابخانه داشته باشید

داشتن یک کتابخانه هر چند کوچک در منزل، جایگاه این دوست کاغذی را خانه تثبیت می کند و ارزش کتاب را برای فرزند شما مشخص می کند. بنابراین قرار دادن کتابخانه در موقعیت مناسب و رسیدگی به کتاب ها در نگاه کودک شما به کتاب بسیار تاثیرگذار خواهد بود. کتابخانه را در جایگاهی قرار دهید که در دید همه اعضای خانواده باشد و قفسه ای برای کتاب های گروه سنی کودک خود در نظر بگیرید، به طوری که به راحتی به این قفسه دسترسی داشته باشد.

گام پنجم؛ به کتاب فروشی بروید

هرازگاهی به همراه فرزندتان به کتاب فروشی ها سری بزنید. این گردش خانوادگی را برای کودک تان تبدیل به یک خاطره خوب کودکانه کنید تا کاملاً در ذهنش بماند.

گام ششم؛ کتاب هدیه دهید

گاهی به مناسب های متفاوت به کودک خود کتاب هدیه دهید. شاید جالب باشد که در صفحه اول کتاب، یادداشتی مهرآمیز بنویسید که خاطره شیرین تری از کتاب را برای فرزندتان تداعی کند و یا کتاب را به اشکالی زیبا و جذاب جلد کنید. همین طور گاهی برای هدیه به دیگر افراد خانواده و یا اقوام کتاب در نظر بگیرید و در انتخاب نوع کتاب با فرزندتان مشورت کنید. به خصوص اگر فرد مورد نظر در گروه سنی دلبند شماست، علاوه بر حس تشخص و احترام، این کار در ایجاد صمیمیت بیشتر کودک تان با گروه هم سالان موثر خواهد بود.

گام هفتم؛ کتاب خوانی جمعی را تجربه کنید

دسته جمعی فیلم می بینید، به رستوران می روید، پارک می روید، گیم بازی می کنید، نه هفته ای چند ساعت، بلکه هفته ای نیم ساعت دسته جمعی کتاب بخوانید… سعی کنید زمانی را برای این کار تعیین کنید که همه افراد خانواده حوصله کافی داشته باشند. این زمان را زیاد طولانی نکنید و کتاب هایی را انتخاب کنید که برای همه قابل فهم باشد. بعد از مطالعه از همه افراد به خصوص فرزندتان نظرخواهی کنید و در مورد مطالب کتاب با هم بحثو گفتگو کنید.

منبع :

فائزه امیری