رونمایی ازدستگاه اتواینجکتور تزریق داروهای ام اس

برای نخستین باردرکشورازدستگاه اتواینجکتورداروی رسیژن و سینومر باهدف تزریق دارو به مبتلایان ام اس که از به روزترین روش‌های ابداعی برای تسهیل فرآیند تزریق داروها است رونمایی شد.

رونمایی ازدستگاه اتواینجکتور تزریق داروهای ام اس

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، این فناوری که جمعه شب (30 بهمن ) در هتل استقلال رونمایی شد درجهان مدرن ترین تکنولوژی موجود بوده که تزریق داروی بیماران خاص به ویژه مبتلایان به ام اس را سهولت بخشیده و به عنوان دستگاه تزریق خودکار دارو درکشور شناخته شده است.

دکتر حسین پاکدامن رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران درمراسم رونمایی این دستگاه اظهار کرد:داروهای بیماران ام اس حدود 20 سال است وارد بازار شده است و به مرور تحولات دارویی در این حوزه مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه تهیه دارو برای بیماران ام اس در کشور از چالش های حوزه سلامت بود گفت:هزینه تهیه دارو در معاونت درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یکی از دغدغه های مهم محسوب می شد و بیشترین ارزی که برای داروهای وارداتی صرف می شد داروی بیماران ام اس بوده است.

پاکدامن یاد اور شد: با گذشت 10سال ازتولید داروی بیماران ام اس درکشور اعلام می کنیم که قادر هستیم از ابتدا تا فاز 3 داروهای ام اس را در کشور تولید کنیم .

رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران اضافه کرد: در سالهای گذشته گران بودن داروها بیماران ام اس، عدم دسترسی مناسب بیماران به داروها ، سهمیه بندی داروها باعث مشکلات در این زمینه می شد اما امروزه پیشرفت هایی دارویی توانسته این بیماری را تحت کنترل در بیاورد.

به گفته وی 80 درصد بیماران ام اس از داروی ایرانی استفاده می کنند و دستگاه اتواینجکتور به بیماران کمک خواهد کرد تا دارو به آسانی در طول درمان با دوز صحیح تزریق شود.

در ادامه دکتر علی صحرائیان نایب رئیس انجمن ام اس ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: ام اس در دهه های اخیر رو به افزایش بوده و پیش بینی می شود که در ایران حدود 60 هزار مبتلا به ام اس ازاین بیماری رنج می برند.

وی اضافه کرد: بیش از نیمی از بیماران ام اس در حال حاضر از داروهای تزریقی برای کنترل بیماری استفاده می کنند و 80 درصد بیماران ام اس از تولید داروهای داخل استفاده می کنند.

صحرائیان یاد اور شد : داروهای داخلی عمدتا تحت پوشش بیمه بوده و بیش از 95 درصد این داروها از سوی سازمان های بیمه گر تحت پوشش قرار گرفته اند.

وی در باره مزایای این دستگاه اظهار کرد:استفاده از دستگاه هایی که تزریق را به صورت خود کارانجام می دهند 'اتواینجکتور' گفته می شود و یکی از مزایای این دستگاه کاهش عوارض درد هنگام تزریق است .

صحرائیان افزود :کاهش عوارض حساسیت و مشکلات پوستی ، تزریق دوز صحیح ، عدم نیاز سایر افراد خانواده از دیگر مزیت های این دستگاه است.

نایب رییس انجمن ام اس ایران افزود :داروهای تولید داخل به کشورهای مختلفی مانند روسیه ،کشورهای حوزه شمال ایران صادر می شود .

وی هچنین اظهار کرد: تجویز هر داروی خارجی فرصت شغلی برای کشورهای خارجی ایجاد می کند و فرصت شغلی ازما گرفته خواهدشد.

همچنین در ادامه این مراسم دکتر هاله حامدی فر مدیرعامل شرکت سازنده دستگاه اتواینجکتور گفت :هدف از ساخت این دستگاه بومی سازی تکنولوژی در کشور بوده است که البته پیش از این 13 قلم داروی بیوتکنولوژی در کشور توسط شرکت های دانش بنیان بومی سازی و تولید شده است که در حال حاضر 600 میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است.

به گفته وی حدود پنج سال است که داروهای تولید کشور ( بیماران ام اس ) به کشورهای روسیه ، ارمنستان ، آذربایجان ، پاکستان ، قزاقستان و سوریه صادر می شود.

حامدی فر ادامه داد: نیمی از بیماران ام اس از داروهای تولید این شرکت داروسازی مصرف می کنند و حمایت از تولید داروهای داخلی عدم وابستگی به داروهای خارجی و ایجاد اشتغال را به همراه دارد.

وی گفت : هدف از ساخت این دستگاه ارایه خدمات جدیدی در جهت ارتقا کیفیت زندگی بیماران ام اس در کشور بوده است و بهترین تکنولوژی را برای دارورسانی به این بیماران ارایه دهد .

حامدی فر اظهار کرد: این دستگاه نیز به همراه داروهای صادراتی ام اس می تواند بازار مناسبی برای صادرات دارویی به کشور های مختلف جهان باشد .

منبع :