سیاهچاله‌ای که با کهن‌ترین نور جهان می‌درخشد

اخترشناسان با استفاده از رصدخانه اشعه ایکس چاندرای ناسا سیاه‌چاله ابرسنگین دوردستی را کشف کردند که با کهن‌ترین نور جهان می‌درخشد.

سیاهچاله‌ای که با کهن‌ترین نور جهان می‌درخشد

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، اخترشناسان تشخیص دادند نوری که از این جت کیهانی ساطع می‌شود متعلق به زمانی است که جهان تنها 2.7 میلیارد سال یعنی یک پنجم عمر اکنونش را داشته است. شدت تابش زمینه کیهانی یا CMB باقی‌مانده از بیگ بنگ در آن زمان بسیار قوی‌تر از اکنون بوده است.

آرورا سیمینسکو، سرپرست این پژوهش از موسسه مطالعاتی فضا و فضانوردی JAXA،گفت: ما این جت را هنگامی مشاهده کردیم که جهان کمتر از سه میلیارد سال عمر داشته است، از همین رو ادعا می‌کنیم پرتوهای ایکس آن 150 برابر درخشش بیشتری داشته‌اند.

اخترشناسان این جت را در سیستم B3 0727+409 کشف کردند که حداقل 300 هزار سال نوری با زمین فاصله دارد.

تدی چونگ دستیار نویسنده از آزمایشگاه تحقیقاتی ناوا در واشنگتن دی سی، اظهار کرد: ممکن است فعالیت‌های سیاهچاله‌های ابرسنگین مانند راه‌اندازی جت‌ها در جهان اولیه با چیزی که سال‌ها بعد مشاهده می‌کنیم، بسیار متفاوت باشد.

با کشف و مطالعه تعداد بیشتری از این جت‌های دوردست قادر به درک چگونگی تغییر در ویژگی سیاهچاله‌ها پس از میلیاردها سال خواهیم بود.

این کشف نشان می‌دهد احتمالا تعداد سیاهچاله‌هایی با دهانه‌های قدرتمند چند میلیارد سال پس از بیگ‌بنگ بیش از تصورات پیشین است.

یافته‌های حاصل از این مطالعه در The Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

منبع :