آشکارساز سرطان کوچک به اندازه تلفن همراه با غشای جدید

مهندسان شیمی دانشگاه میشیگان یک غشای نازک منعطف تولید کرده‌اند که می‌تواند منجر به ساخت نمایشگر قابل حمل دقیق‌تر و و ارزان‌تر برای نجات‌یافتگان از سرطان شود.

آشکارساز سرطان کوچک به اندازه تلفن همراه با غشای جدید

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان بر این باورند که این غشا می‌تواند برای ساخت یک دستگاه قابل حمل به اندازه یک تلفن همراه مورد استفاده قرار بگیرد که بسرعت نمونه‌های خون را در کلینیک یا حتی در خانه بررسی کند.

این غشا به ارائه روش ساده‌تری برای تولید نور پلاریزه مدور می‌پردازد که یک عنصر ضروری در فرآیند برای ارائه هشدار زودهنگام در مورد عود مجدد سرطان است.

این دستاورد می‌تواند به بیماران در دسترسی به درمان بهتر از پس از تشخیص کمک کرده و اختلال کمتری در زندگی روزمره آن‌ها ایجاد کند.

پلاریزه مدور شبیه به نسخه خطی است که در چیزهایی مانند عینک‌های آفتابی پلاریزه رایج است. اما بجای نور پلاریزه در یک موج دو بعدی، پلاریزه مدور آن را به شکل یک مارپیچ سه‌بعدی درآورده و می‌تواند آن را در جهت ساعت‌گرد یا خلاف آن بپیچاند.

پلاریزه مدور برای چشم غیرمسلح قابل مشاهده نبوده و در طبیعت نادر است. این امر، آن را در فرآیند رو به ترقی تشخیص سرطان که نشانه‌های بیماری را در خون شناسایی می‌کند، مفید ساخته است.

در حال حاضر، این فرآیند نیازمند دستگاههای بزرگ و پر هزینه برای تولید نور پلاریزه مدور است. محققان بر این باورند که غشای جدید می‌تواند راهی ارزانتر و ساده‌تر برای القای پلاریزه سازی ارائه کند.

فرآیند تشخیص، نشانگرهای زیستی را که از اولین مراحل عود مجدد سرطان در خون وجود دارند، شناسایی می‌کند.

این تحقیق در مجله Nature Materials منتشر شده است.

منبع :