کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 1 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 1 اسفند 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


دانش‌آموز هستم و خودم را برای کنکور امسال آماده نمی‌بینم و به کنکور سال 96 فکر می‌کنم.

پاسخ 1- قرار نیست در پایان نیم‌سال اول آمادگی‌تان را محک بزنید و تصمیم خودتان را بگیرید. یک نیم‌سال مهم پیش رو دارید که می‌توانید در آن، برنامه‌های نیمه‌تمام زیادی را به پایان برسانید و یادگیری‌های ناقص زیادی را کامل کنید. وقتی از حالا برای کنکور سال بعد برنامه‌ریزی می‌کنید یعنی می‌خواهید از زیر بار مسئولیت فرار کنید. نیم‌سال دوم را پرانرژی، پرتلاش و باانگیزه‌تر از نیم‌سال اول شروع کنید و امیدوار به کسب نتیجه‌های خوب باشید. اگر نتیجه‌ی دلخواهتان را نگرفتید آن گاه برای کنکور سال 96 برنامه‌ریزی کنید.

سارا شفافی

پاسخ 2- هنوز فرصت زیادی تا کنکور سراسری باقی مانده است. این چند ماه مانده به کنکور به چند دلیل اهمیت آن از نیم‌سال اول هم بیش‌تر است اگر با برنامه‌ی راهبردی مسیر را ادامه دهید و از این به بعد برای هر آزمون آماده شوید می‌توانید در دوران طلایی نوروز هم فرصت برای مرور و مطالعه‌ی مطالب با توجه به مطالب با توجه به کارنامه‌ی مبحثی و اولویت‌بندی که انجام خواهید داد وجود دارد؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنم به جای نگرانی در مورد عدم آمادگی برای کنکور تلاش کنید از امروز به بعد بهتر از زمان استفاده کنید. با مهندس دوباره‌ از منابع استاندارد و مناسب بهره بگیرید و در صورت نیاز به اصلاح روش‌ها بپردازید. از طرفی اگر امسال هم در کنکور نتوانید به رتبه‌ی دلخواه دست یابید حداقل با رتبه‌ی مناسب‌تر و آمادگی بیش‌تری سال بعد را شروع خواهید کرد.

محمد کتابدار

پاسخ 3- هر چه برای کنکور امسال آماده‌تر باشی امکان نتیجه‌گیری در کنکور سال آینده هم افزایش می‌یابد. برعکس وقتی صورت مسئله (هدف) را حذف می‌کنی دچار نوعی بی‌عملی و بی‌برنامگی می‌شوی. به علاوه ممکن است شرایط جدیدی در کنکور سال آینده به وجود بیاید که زیاد به نفعت نباشد. پس تا آن‌جا که می‌توانی تلاشت را برای کنکور همین امسال انجام بده تا اگر هم نتیجه‌ی دلخواه را به دست نیاوردی، بتوانی با اندوختن تجربه‌ی امسال، نگرانی کم‌تری برای کنکور سال آینده داشته باشی.

حسن ایزدی

پاسخ 4- آماده‌سازی برای امتحان مهمی همچون آزمون سراسری یک اصل بسیار سازنده و زیربنای تمام برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های سالانه است. اما چرا این‌قدر زود؟ چرا برای یک سال بعدتر؟ آن هم در شرایطی که چند ماه به کنکور باقی مانده است. احساس فعلی شما برآیندی از نگاه حداقلی به مطالعات پشت سر گذاشته است که برای رفع این مسئله توجه به پنجره‌های باز متعدد آتی را پیشنهاد می‌کنم. دورانی همچون نوروز با سخت‌کوشی خودتان تغییرات زیادی در احساس شخصی‌تان به مطالعات نیم‌سال اول ایجاد خواهید کرد. همراهی با برنامه‌ی ‌راهبردی در ادامه‌ی نیم‌سال دوم نیز شما را در زمان «حال» قرار می‌دهد که در آن بیش‌ترین میزان تأثیرگذاری را دارید، با نیم‌نگاهی به هدف‌گذاری‌های‌تان در همین سال پیشِ رو. حتی اگر تصمیمی بر سرمایه‌گذاری در کنکور بعدتر داشته باشید نباید فراموش کنید که مطالعه‌ی منسجم و دقیق در زمان باقی‌مانده، هم در نتیجه‌ی کنکور امسال و هم سال بعد اثرگذار است. برای ناامید شدن همیشه زود است و کنکور سال بعد همیشه تصمیم آخر است.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- شما هنوز فرصت دارید که با در دست داشتن ابزارهای مهمی چون کارنامه‌ی مدرسه، کارنامه‌هایی که کانون به شما می‌دهد و هم‌چنین تمرکز روی صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی خود، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهید. به یاد داشته باشید نیم‌سال دوم مانند نیمه‌ی دوم بازی فوتبال (نیمه‌ی مربیان) است. شما با توجه به عملکرد خود در نیم‌سال اول و با تکیه بر ابزارهای قابل اتکا، با دانستن دقیق نقاط قوت و ضعف خود می‌توانید مانند یک مشاهده‌گر بیرونی وضعیت خود را شفاف و روشن ببینید و با برنامه‌ای دقیق و منظم، نتیجه‌ای خیلی عالی بگیرید.

فرناز طالبی