رفع عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌ها به کمک نانو ذرات پلیمری

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نانو ذرات پلیمری را تولید کردند که قابل استفاده در سامانه‌های دارو رسانی است و موجب کاهش اثرات مخرب جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌شود.

رفع عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌ها به کمک نانو ذرات پلیمریسیمین شیبانی کارشناس ارشد دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آزیترومایسین آنتی‌بیوتیکی است که برای درمان بیماری‌های عفونی تجویز می‌شود.  این دارو به سختی می‌تواند از غشای خارجی باکتری‌ها عبور کند به همین علت در بحث سامانه‌های دارورسانی، با بازده درمانی پایینی رو به رو هستیم، هدف از انجام طرح افزایش بازده درمانی آنتی بیوتیک‌هاست. 

وی ادامه داد: ابتدا پلیمرهای قالب مولکولی را با آزیترومایسین و بدون آن به روش پلیمریزاسیون رسوبی سنتز کردیم و ذرات پلیمری به دست آمده را توسط سانتریفیوژ جدا کرده و توسط آب شستشو دادیم و به وسیله‌ی حرارت خشک کردیم. 

شیبانی در خصوص نتایج این پروژه می‌گوید: بررسی‌های مربوط به پایداری گرمایی پلیمرهای قالب مولکولی نشان دهنده پایداری این پلیمرها تا دمای بالاست‌. همچنین رهاسازی آهسته و پایدار دارو از نانو حامل‌ پلیمری شاهد بودیم.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از این روش دارورسانی موجب حفظ غلظت دارو در حدی نسبتا ثابت برای مدتی مشخص می‌شود و سرعت آزاد شدن دارو و امکان دارو رسانی در ابعاد نانو متری به یک عضو یا بافت خاص قابل تنظیم است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب