با این کار مغزتان کوچک می‌شود!

تحقیقات حاکی از آن است که تنبل بودن در دوران زندگی باعث جمع و کوچک شدن مغز در دوران میان‌سالی می‌شود.

با این کار مغزتان کوچک می‌شود!به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید بیشتر ساعات روز را روبه‌روی تلویزیون یا رایانه دراز بکشید و فعالیت بدنیتان کم است باید به شما هشدار دهیم اگر می‌خواهید مغزتان جمع و کوچک نشود سریعا این کار خود را کنار بگذارید.

به دست آوردن تناسب فیزیکی و حفظ آن آسان نیست اما می‌تواند به راحتی بر سلامتی عمومی بدن و مغز تاثیر بگذارد و مغز را کوچک کند به همین دلیل باید برای رسیدن به آن تلاش کرد.

تحقیقی که در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در ماساچوست انجام شد بین میزان تناسب بدنی افراد و حجم مغز آن‌ها رابطه‌ای را یافت. افرادی که در سنین جوانی تناسب اندام ندارند، در سنین میانسالی یعنی حدود 20 سال بعد مغزشان کوچک‌تر می‌شود و مغزشان نسبت به افرادی که در سنین جوانی تناسب فیزیکی داشتند کمتر توسعه می‌یابد.

فعال بودن و افزایش فعالیت فیزیکی فواید بسیاری برای بدن دارد و بسیاری از بیماری‌ها همچون مشکلات قلبی عروقی، دیابت، چاقی، فشار خون بالا، حمله‌ قلبی یا مغزی و کلسترول بالا را می‌تواند درمان یا حداقل مهار کند. علاوه بر این، تنبل نبودن می‌تواند کیفیت خواب را افزایش دهد و از ابتلا به سرطان به شدت پیشگیری کند.

این مطالعه‌ جدید فواید دیگری را به فوایدی تنبل نبودن افزوده است و آن حفظ اندازه و حجم مغز در دوران میانسالی و بعد از آن است. نتایج این تحقیق که بر روی 1583 فرد 40 ساله انجام شد نشان داد تناسب اندام علاوه بر این که طول عمر را افزایش می‌دهد، از جمع و کوچک شدن مغز در سال‌های بعدی زندگی افراد جلوگیری می‌کند.

این تحقیق نشان داد به اندازه هر 8 واحد کاهش فعالیت بدنی و تناسب اندام، مغز افراد به اندازه 2 سال بیشتر پیر و کوچک می‌شود. در واقع این تحقیق به این نکته اشاره دارد که ورزش نکرن و از دست دادن تناسب اندام می‌تواند روند پیر شدن مغز افراد را افزایش دهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب