تومورهایی که بی صدا در آپاندیس لانه می‌کنند

آپاندیس علاوه بر تبدیل شدن به دردی طاقت فرسا گاهی حتی ممکن است سرطانی شود و هرچند نادر و ناباور اما زندگی را مختل کند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آقای محبی مردی حدود 35 ساله است که وقتی از او درباره آپاندیس پرسیدیم با وجود اینکه سابقه جراحی آن را داشت، گفت: " آپاندیس بیماریی است لحظه ای با دردی زیاد و بی مانند که وقتی درد بگیرد باید فورا با جراحی برداشته شود چون اگر پاره شود می تواند سلامتی را به خطر بیندازد، اما درکل مثل سرطان و بیماری های دیگر درمان زیادی لازم ندارد."

درواقع برای بیشتر مردم مانند آقای محبی، آپاندیس فقط وقتی متورم می شود و لازم است تا برداشته شود، معنی پیدا می کند و درجواب اینکه می پرسیم سرطان آپاندیس چیست تنها می گویند خداروشکر این سرطان را دیگر نداریم و حد نهایی و خطرناک بیماری آپاندیس ترکیدن و پاره شدن آن است . 

دانستن جزئیات علمی تخصصی اعضای بدن جز برای گروه پزشکان ضرورت ندارد اما دانستن اینکه این عضو به چه درد می خورد و سلامتش چطور باید حفظ شود اطلاعاتی است که هرکسی باید نسبت به آن آگاه باشد. در حقیقت غیر از مردمان عادی، متخصصان هم تا سال های پیش براین باور بودند که بود و نبود آپاندیس در بدن فایده ای ندارد اما هرچه اطلاعات کامل تر شد متخصصان به این نتیجه رسیدند که آپاندیس پناهگاه باکتری های مفید است و درواقع برای باکتری ها و میکروب های سودمند کشتی نوح به حساب می آید.

هنگامی که یک اسهال شدید، مانند اسهال خونی رخ می‌دهد، آپاندیس پناهگاه باکتری‌های مفید روده می‌شود تا از بین نروند. به این ترتیب بعد از بهبودی اسهال، این باکتری‌ها می‌توانند مجددا از پناهگاهشان خارج شوند و فعالیت‌شان را از سر بگیرند.

با وجود این فایده آپاندیس، اما همچنان متخصصان تاکید دارند آپاندیس ملتهب یا عفونی باید فورا با جراحی از بدن خارج شود، زیرا در این حالت، به مرکز تجمع سلول های عفونی و چرکی تبدیل می شود که با پاره شدن می‌تواند سراسر شکم را آلوده کند، حتی عفونت می تواند به خون راه یابد و منجر به سرطان یا حتی مرگ بیمار شود.

آپاندیس سرباز آماده به خدمت بدن

دکتر رضادوست فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص آپاندیس گفت: آپاندیس یا روده کور یک زائده باریک است که از روده بزرگ منشعب می‌شود و به خاطر ظاهر شبیه کرم آن به نام آپاندیس شناخته می‌شود. این عضو در ناحیه پایین سمت راست شکم قرار گرفته و در حدود ۱۰ سانتیمتر طول و نیم سانتیمتر قطر دارد.

وی ادامه داد : مشابه سایر مسیرهای گوارشی، آپاندیس از یک لایه داخلی مخاطی تشکیل شده که شامل لایه زیر مخاطی، پوشش عضلانی و لایه‌های غشایی اطراف آن است. بر خلاف بخش‌های روده بزرگ، لایه زیر مخاطی آپاندیس از تعداد زیادی بافت‌های غدد لنفاوی تشکیل شده و وجود غدد لنفاوی در این ناحیه نشان می‌دهد که احتمالاً آپاندیس بر خلاف آن چه که به نظر می‌رسد دارای نقشی در سیستم ایمنی بدن و نیز سیستم گوارشی است.

التهابات در کوچه ای بن بست

رضادوست در خصوص علت ایجاد آپاندیس مطرح کرد : هنگامی که آپاندیس دچار انسداد (به دلیل تجمع مواد مدفوع ) می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند داخل آن تکثیر شوند که این تکثیر باعث ایجاد چرک در محل می‌شود. در این حالت افزایش فشار ایجاد شده می‌تواند دردناک باشد و رگ‌های خونی موجود در محل را تحت فشار قرار دهد. این گرفتگی کامل، نیازمند عمل اورژانسی است همچنین در صورتی که آپاندیس پاره شود، مواد فاسد شده می‌توانند ناحیه شکم را پر کنند و این مشکل هم به درمان اورژانسی نیاز دارد.

چگونه سرو کله سرطان آپاندیس پیدا می شود؟

با اشاره به این که معمولا افراد زمانی متوجه سرطان آپاندیس می شوند که یا جهت درد آپاندیس به پزشک مراجعه می کنند یا جراح در حین عمل عضوی از بدن ،متوجه سرطانی شدن آپاندیس می شود یا اینکه درعکسبرداری (به منظوری غیر از آپاندیس) تومورها مشاهد شوند، دکتر آگاه فوق تخصص گوارش و کبد در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: هنگامی که اندازه تومور آپاندیس کمتر از 2 سانتی متر باشد، کمتر احتمال دارد که سرطان آپاندیس به دیگر مناطق بدن شیوع پیدا کند، در حالی که وقتی تومور آپاندیس از این اندازه بزرگتر باشد، به درمان های جدی تری برای کنترل آن نیازمندیم.

سرطان آپاندیس هم به سرطان ها اضافه شد

وی در خصوص سرطان آپاندیس گفت: سرطان آپاندیس یکی از بیماری های نادر آپاندیس است

منبع :