کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 بهمن 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


فارغ‌التحصیل هستم و همیشه هفته‌ی دوم پرتلاش هستم ولی از کم‌کاری هفته‌ی اولم کلافه‌ام.

پاسخ 1- برنامه‌ی راهبردی را در دو هفته به طور متناسب تقسیم کنید. سعی کنید هفته‌ی اول را به یادگیری و مطالعه‌ی کتاب‌های درسی اختصاص دهید و حل تمرین و مرور را در هفته‌ی دوم انجام دهید. احتمال دارد به دلیل آن‌که حجم کار در هفته‌ی دوم قابل انجام است، از هفته‌ی اول کم‌تر استفاده می‌کنید. سعی کنید تعداد سؤالات و تست‌هایی را که حل می‌کنید افزایش دهید تا به این ترتیب از هفته‌ی اول هم بیش‌تر استفاده کنید. از طرفی به خاطر داشته باشید دانستن مسئله، خود بخشی از حل مسئله است. همین که شما متوجه اشکال خود در برنامه‌ریزی و هدر رفتن زمان در هفته‌ی اول می‌شوید بسیار مفید است. حالا باید سعی کنید از همان فردای آزمون به اندازه‌ی زمانی که مطلوب شماست مطالعه کنید و تا این برنامه را اجرا نکرده‌اید به کارهای دیگر نپردازید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- دوست عزیز! حالا که از نقطه‌ی ضعف خود آگاه شدید سعی کنید با حواس جمع این مشکل را حل کنید. ساعت مطالعه‌ی روزهای هفته‌ی دوم، رکورد شما از توانتان برای درس خواندن در یک روز است. می‌توانید خودتان را مقید کنید در روزهای مشابه هفته‌ی اول به رکورد روز مشابه هفته‌ی دوم برسید. هر روز، ساعت رکورد خودتان در روز مشابه را بالای ستون روز بنویسید تا یادتان باشید توانتان چه‌قدر است و باید به آن عدد در پایان روز برسید. این گونه ملزم خواهید شد تا هر روز هفته‌ی اول را از دست ندهید و نهایتاً پایان هفته‌ی اول، هفته‌ای پرتلاش رقم زده‌اید.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 3- هفته‌ی دوم حال و هوای رقابت و نتیجه‌گیری دارید و با نزدیک شدن به آزمون هیجان دارید که زودتر حاصل و نتیجه‌ی تلاشتان را برداشت کنید. هفته‌ی اول بیش‌تر تشریحی کار می‌کنید و هفته‌ی دوم عمدتاً تست می‌زنید و با حل تست خودتان را آماده‌ی آزمون می‌کنید. برای مطالعه‌ی متعادل و تقسیم انرژی در هفته‌ی اول و دوم، چند تغییر کوچک در برنامه‌ی مطالعاتی‌تان ایجاد کنید. برای مثال ساعت مطالعه‌ی هفته‌ی اول را افزایش دهید و علاوه بر مطالعه‌ی تشریحی، تست هم بزنید، متنوع درس بخوانید و مطالعه و مرور درس‌های عمومی را در برنامه‌تان لحاظ کنید.

سارا شفافی

پاسخ 4- اگر به نقش پراهمیت رعایت تعادل‌ها در دست‌یابی به موفقیت واقف باشید باید خاطرنشان کنم که رعایت تعادل مطالعه در تمام طول دوره‌ی آماده‌سازی یک آزمون (سه‌هفته‌ای مانند 25 دی، دوهفته‌ای نظیر همین آزمون 23 بهمن یا تک‌هفته‌ای نظیر پروژه‌ی 8) الزام خود را حفظ می‌کند و درنهایت به بازیابی بهتر مطالب در جلسه‌ی آزمون و کسب نتیجه‌ی مطلوب منجر می‌شود. اگر با بی‌انگیزگی در روز اول هفته‌ی اول روبه‌رو هستید از مطالعه‌ی درس‌های مورد علاقه شروع کنید و اصل تقسیم انرژی در طول روز را در نظر داشته باشید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- شما که در هفته‌ی دوم پرتلاش هستید اگر انرژی و زمان خود را بین دو هفته با استراتژی و برنامه‌ریزی مناسب تقسیم کنید به نتایج بهتری دست خواهید یافت. معمولاً درس خواندن این‌چنینی اضطراب شما را افزایش می‌دهد و آن نتیجه‌ای که مطلوب شماست با این روش درس خواندن حاصل نمی‌شود. برای جلوگیری از این کلافگی ابتدای هفته‌ی اول هدف‌گذاری چند از ده برای هر درس خود را مشخص کنید. در پایان هفته‌ی اول آزمون غیر حضوری را با در نظر گرفتن زمان، از خود آزمون بگیرید. حالا برای هفته‌ی دوم خود هدف‌گذاری‌تان را تثبیت کنید یا بهبود ببخشید.

فرناز طالبی