تراشه هوشمند برای حرکت اندام مصنوعی و مبتلایان پارکینسون

دانشمندان موفق به توسعه یک تراشه هوشمند شدند که برای کمک به بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد فلج در مغز کاشته شده و سیگنال‌ها را به صورت بی‌سیم به پروتزها ارسال می‌کند.

تراشه هوشمند برای حرکت اندام مصنوعی و مبتلایان پارکینسون

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این ریزتراشه کم قدرت که توسط دانشمندان در دانشگاه صنعتی نانیانگ ارائه شده است، به مبارزه با بیماری پارکینسون کمک کرده و به افراد فلج اجازه می‌دهد تا اندام‌های مصنوعی خود را حرکت دهند.

بیماری پارکینسون همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود. شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان است؛ یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه زیاد فرق نمی‌کند. بطور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین ( یک انتقال دهنده عصبی) رخ می‌دهد.

بیماری پارکینسون برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون در سال 1817 میلادی شناخته شد و بنابراین نام وی را بر روی این بیماری گذاشتند.

این تراشه جدید که حدودا یک صد برابر موثرتر از تراشه‌های پردازش کنونی موجود در بازار است، می‌تواند به ساخت دستگاه‌های پزشکی پوشیدنی کم‌حجم منجر شود، بنابراین دیگر نیازی به باتری‌های بزرگ برای نیرودهی به آنها نیست.

تیم تحقیقاتی این تراشه را بر روی داده‌های ثبت شده از مدل‌های حیوانی مورد آزمایش قرار داده و نشان داد که می‌توان سیگنال مغز را برای ارسال به دست و انگشتان با دقت 95 درصد رمزگشایی کرد.

این تراشه جدید اجازه انتقال داده‌های مغز را به صورت بی‌سیم و با دقت بالا می‌دهد.

یافته‌های این پژوهش در مجله معتبر IEEE Transactions on Biomedical Circuits & Systems منتشر شده است.

منبع :