سخنرانی فضانورد روس در دانشگاه شهید بهشتی

الکساندر لازوتکین، فضانورد روس، روز شنبه در دانشگاه شهید بهشتی سخنرانی می‌کند.

سخنرانی فضانورد روس در دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ با حضور الکساندر لازوتکین، فضانورد سابق روس، اول اسفند در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

لازوتکین روز شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی در جمع دانش‌آموزان تهرانی و از ساعت 13 تا 14:30 در جمع اعضای هیات علمی و دانشجویان در تالار خوارزمی دانشگاه سخنرانی می‌کند.

لازوتکین از مهندسان برجسته شرکت انرگیا - سازنده سفینه‌های مختلف فضایی از جمله ناو کیهانی سایوز - است که مدت‌ها به عنوان مربی با فضانوردان کار می‌کرده و از سال 1992 در مرکز آموزش فضانوردان آموزش دیده است. سفر فضایی وی در سال 1997 به عنوان مهندس پرواز "سایوز 25" اعتبار زیادی برای او به وجود آورد زیرا در جریان این ماموریت دو حادثه مهم رخ داد که می‌توانست منجر به برهم خوردن برنامه‌ها و صدمه اساسی به مجتمع مداری میر شود. یک آتش‌سوزی که با سرعت عمل، شجاعت و تیزهوشی او و همکارانش به سرعت مهار شد و حادثه وحشتناک دیگر، تصادف ناو باربری پروگرس بود که این حادثه نیز با شجاعت و درایت وی و همکارانش کنترل شد.

وی بعد از خروج از گروه فضانوردان به عنوان یکی از بنیانگذاران مرکز همکاری‌های فضایی "سیاره زمین" به ترویج فضانوردی پرداخت و مدیریت مرکز ترویج و آموزش فضا کودکان و جوانان روسیه را بر عهده گرفت.

او بعدها به عنوان معاون مدیر امور علمی و آموزشی و روابط عمومی موزه یادمان فضایی انتخاب شد و بالاخره به مدت سه سال مدیریت این موزه یادمان فضایی را بر عهده داشت. امروز هم به عنوان یکی از مدیران کلیدی مؤسسه زوزدا فعالیت دارد.

لازوتکین که تا یکشنبه آینده در ایران خواهد بود ، به شهرهای دامغان و اصفهان نیز سفر کرده، عصر پنجشنبه 29 بهمن در محل گنبد مینا واقع در پارک آب و آتش تهران هم سخنرانی می‌کند.

منبع :

مطالب مرتبط