کاهش رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش متناسب با نیاز بازار کار

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه خواستار تبلیغ کتاب‌های کمک آموزشی مبتنی بر اهداف و برنامه‌های آموزش و پرورش از رسانه ملی هستیم، گفت: رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش متناسب با نیاز بازار

کاهش رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش متناسب با نیاز بازار کار

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه خواستار تبلیغ کتاب‌های کمک آموزشی مبتنی بر اهداف و برنامه‌های آموزش و پرورش از رسانه ملی هستیم، گفت: رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش متناسب با نیاز بازار کار کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش مهدی نوید‌ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با تشریح مصوبات جلسه نهصد و بیست و پنجم شورای عالی آموزش و پرورش، اظهار داشت: در این جلسه که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، در مورد ضرورت همکاری و هماهنگی بیشتر سازمان صدا و سیما با فعالیت‌های آموزشی و تربیتی این وزارتخانه و مدارس تذکراتی داده شد و اعضای شورا ضمن تأکید بر برگزاری جلسات مشترک، خواستار تبلیغ کتاب‌های کمک آموزشی مبتنی بر اهداف و برنامه‌های آموزش و پرورش از رسانه ملی شدند.

وی از ادامه بررسی و تصویب جدول برنامه درسی شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش در شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و افزود: در این جلسه مقرر شد که دانش‌آموزان این شاخه در پایه دهم 16 ساعت و در پایه‌های یازدهم و دوازدهم، 13 ساعت در هفته دروس عمومی را بگذرانند.

نوید ادهم در خصوص دروس عمومی شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش، گفت: این دروس شامل، «آموزش تربیت دینی»، «اخلاقی و قرآن»، «آموزش زبان و ادبیات فارسی»، «زبان خارجه»، «انسان و محیط زیست»، «تفکر و سواد رسانه‌ای»، «مدیریت خانواده و سبک زندگی»، «آموزش دفاعی»، «جغرافیا» و «جغرافیای استان» و «تربیت بدنی» خواهد بود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین دانش‌آموزان این شاخه، در طول هفته درس‌هایی شامل «اخلاق حرفه‌ای»، «کارگاه نوآوری و کارآفرینی»، «آموزش ریاضی در شاخه فنی و حرفه‌ای» و نیز درسی در زمینه «کاربردهای فناوری‌های نوین» یا «مدیریت تولید» خواهند داشت.

وی با بیان اینکه دانش‌‌آموزان شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش، 68 ساعت درس‌های فنی و تخصصی متناسب با رشته تحصیلی خود خواهند داشت، افزود: عناوین دروس و ساعات آن باید به تصویب کمیسیون‌های ذیربط در شورای عالی آموزش و پرورش برسد.

نوید ادهم همچنین از کاهش رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش متناسب با نیاز بازار کار و امکانات و شرایط آموزش و پرورش خبر داد.

منبع :

مهلا کاشانی