عادت‌های غلط خود را بشکنید

در بسیاری از مواقع بدلیل عادت به انجام برخی از رفتارها با وجود اطمینان از نادرستی آن، خود را به دردسر می‌اندازیم.

عادت‌های غلط خود را بشکنیدسارا فغانپور روانشناس در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به فطرت و غریزه ذاتی انسان اظهار داشت: دربسیاری ازمواقع بدلیل عادت به انجام  برخی از رفتارها ، اتفاقاتی برایمان رخ می دهد که نتیجه منفی ان دردسرساز می شود.

وی تصریح کرد: اغلب افراد با اصرار ورزیدن به انجام عادت های غلط خود ، مسبب تمام ناکامی های زندگی خودشان هستند اما در هنگام مواجهه با شکست دیگران را مقصر می دانند.

این روانشناس ادامه داد: به جای اینکه دیگران را در شکست هایمان مقصر بدانیم بهتر است واقع بینانه رفتارهای غلط خود را اصلاح کنیم چرا که وقتی با روند درست در زندگی پیش می رویم قطعا درصد خطا کاهش یافته و موفقیت ها افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه ذهن منفعل بسیار قدرتمند است افزود:  از برجسته ترین قدرت های ذهن منفعل ، مقاوم بودن در مقابل تغیرات است به همین دلیل ترک عادت بسیار سخت بوده و اغلب افراد با سست شدن اراده ، با شکست در شکستن عادت های غلط مواجه می شوند.

فغانپور در پایان گفت: نباید تغیرات در عادت های غلط رفتاری را با هنجار شکنی یا قانون شکنی اشتباه گرفت زیرا هدف از تغیرات شکستن عادت های غلط و انجماد های ذهنی است.

منبع :