هنگامی که فرد بیش از حد بهداشتی می‌شود

همه ما به رعایت بهداشت و موارد ایمنی اهمیت می‌دهیم ولی زمانی که این مسئله از حد طبیعی خارج شود، باعث ایجاد وسواس در فرد خواهد شد.

هنگامی که فرد بیش از حد بهداشتی می‌شودشیوا وکیلی روانشناس تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: وسواس یکی از مشکلات رفتاری در برخی افراد بوده که در صورت عدم درمان آن موجب تشدید رفتار و در نتیجه اضطراب و حتی افسردگی شده که ریشه آن در دوران کودکی و نوجوانی فرد وجود دارد.

وی تصریح کرد: از علائم و نشانه های این رفتار پرهیز از دست زدن به دستگیره ها و وسایل منزل،چندباره امتحان کردن شیر گاز،قفل‌ها و وسایل دیگر در هنگام خروج از منزل،چندباره شستن ظروف،دست ها و حتی وسایل منزل ،تکرار عبارات و لغات،ترس از آسیب رساندن به اطرافیان، ترس از مواجهه با آلودگی و برخورد آن با بدن،ترس از گناه  کار بودن و اشتباه کردن،پرهیز از حضور در جمع به دلیل ترس از انجام کارهای اشتباه و تمسخرآمیز است.

وکیلی تاکید کرد: نکته مهم در برخورد با فرد وسواسی این است که هرگز نباید بخاطر رفتارش توسط اطرافیان و حتی خانواده مورد تمسخر و سرزنش قرار بگیرد زیرا طبق  تفکر خودش،این رفتار معمولی بوده و در واقع وسواس نوعی بیماری روحی محسوب می‌شود.

این روانشناس تربیتی در پایان خاطرنشان کرد:این رفتار بیشتر در نوجوانان به دلیل وجود تحولات جسمانی در این دوران از جمله توجه بیش ازحد به ظاهر،لباس و روابط اجتماعی خود به دلیل ترس از عدم پذیرش در میان همسالانش رخ می‌دهد.

منبع :