نقش کلیدی نوازش‌های عاطفی در زندگی

افراد از کودکی تا بزرگسالی به دنبال نوازش‌های عاطفی از سوی افراد مهم زندگیشان هستند.

نقش کلیدی نوازش‌های عاطفی در زندگیسارا فغانپور روانشناس در گفت و گو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: افراد در هر سنی که باشند نیازمند نوازش از سوی افراد مهم زندگیشان بوده و اهمیت نوازش های عاطفی در زندگی افراد به اندازه ای است که از همان دوران کودکی انرژی مثبت را به روح و روان وارد می کند.

وی تصریح کرد: نوازش ها دو نوع هستند (منفی و مثبت) ، نوازش های مثبت همان نوازش های کلامی ، لبخند ، بوسه ، در اغوش گرفتن و ...هستند که موجب ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودکان و بزرگسالان خواهد شد.

این روانشناس در خصوص نوازش های منفی ادامه داد:  نوازش های منفی مانند اخم کردن ، سیلی زدن ، تذکر دادن و ... که موجب پرخاشگری فرد می شود.

وی افزود: هنگامی که افراد از سوی والدین و یا شخص مهم زندگیشان نوازش های مثبت نمی بینند بدنبال نوازش های منفی رفته و با انجام اعمال ناشایست سعی در جلب توجه و گرفتن نوازش های منفی می شوند چرا که درنوازش های منفی عشقی نهفته است که افراد به دلیل نابلدی در ابراز احساسات ان را بروز می دهند.

فغانپور در پایان گفت: نوازش منفی گرفتن بهتر از بی نوازشی است زیرا این اتفاق موجب می شود که فرد اسیب دیده عشق و علاقه طرف مقابل خود را درک کند .

منبع :