هدف از انتقاد، تاثیر گذاری و اصلاح است

هنگامی که از افراد انتقاد می‌کنید باید در نظر بگیرید که هدفتان فقط اصلاح پذیری باشد نه جنگیدن.

هدف از انتقاد، تاثیر گذاری و اصلاح استامان الله قرایی مقدم جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: در هنگام انتقاد کردن از دیگران باید در نظر داشته باشیم که هدف از انتقاد کردنمان اصلاح رفتارهای غلط و تاثیر گذاری بوده و در این زمینه سخت گیری بیش از اندازه به خرج ندهیم.

وی تصریح کرد: با سخت گیری و برخورد تند انتقادی فقط موجب فرار شخص مورد نظر و ایجاد تنش می شویم که در بسیاری از مواقع جنگ و جدل های تمام نشدنی را در پی دارد.

این جامعه شناس ادامه داد: از انتقاد های بی رویه و غیر منطقی دست کشیده و سعی کنید در مواجه با خطا های جدی با پرهیز از رفتارهای خشن و کوبنده ، شخص خاطی را متوجه اعمال نادرستش کنید.

وی در خصوص اثرات منفی انتقادهای غیر سازنده افزود: شخصی که به طور دائم مورد انتقاد قرار می گیرد در مواقع حضور در جامعه با مشکلات متعددی از جمله عدم اعتماد به نفس، ترس از ابراز عقاید ، مشکل در انتخاب دوست و ... خواهد داشت.

قرایی مقدم در پایان گفت: خانواده ها سعی کنند با رفتار شایسته و ارام فرزند خود را از انجام رفتارهای نادرست بازدارند و اموزش و پرورش نیزمی توانند با در نظر گرفتن مشاوره های خبره در مدارس در این امر یاری کند.

منبع :