دستگاه نوین غربالگری خاک در دستان مریخ نورد کنجکاو

نیاز به بررسی دقیق خاک مریخ برای ساخت سکونتگاه انسانی سبب شده تا مریخ نورد کنجکاوی وارد مرحله جدیدی از مأموریت خود بر سطح سیاره سرخ شود.

دستگاه نوین غربالگری خاک در دستان مریخ نورد کنجکاوبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، مریخ‌نورد کنجکاوی که در سطح سیاره مریخ در حال حفاری است، قرار است با یک مأموریت جدید و توسط استفاده از ابزارهای روبوتیک جدید به حفر تونل‌های جدید در میان شن و ماسه‌ها بپردازد.

گفتنی است، با استفاده از این شیوه نوین محققان ناسا بهتر می‌توانند به درک الگوهای زمین‌شناختی مریخ بپردازند و سطوح لایه‌ای باستانی در این سیاره را شناسایی کنند.

بیش از 3 سال است که مریخ نورد کنجکاوی در حال بررسی سطوح سیاره مریخ و انجام حفاری جهت شناسایی پوشش زمین‌شناختی است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این اولین بار است که تپه‌های شنی فعال در یکی از سیارات منظومه شمسی مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا چگونگی اثرات باد در شکل دهی آنها مشخص شود.

در عین حال نوعی دستگاه غربالگری دانه‌های شنی نیز به کاوشگر کنجکاوی اضافه شده است که با آن بتواند جنس دانه‌های مختلف خاک را شناسایی و از هم تفکیک کند. 

کارشناسان امیدوار هستند با تکمیل آزمایش‌ها توسط کاوشگر کنجاوی بتوانند شرایط حضور فضانوردان در سیاره مریخ را امکان‌پذیر کنند.

کارشناسان امیدوار هستند با تکمیل مطالعات بتوانند در طی 10 سال آینده با ساخت کلونی‌ها و زیستگاه‌های مخصوص زندگی انسان، شرایط زندگی فضانوردان را در کلونی‌هایی که مقاوم در برابر اتمسفر اسید و طوفان‌های شنی مریخ باشد، فراهم کنند.

ناسا در عین حال اعلام کرده است که در حال ساخت یک نمونه‌ اولیه ماژول‌ برای اسکان فضانوردان در فضا تا سال 2018 میلادی است.

ناسا بودجه‌ای بالغ بر 55 میلیون دلار برای تحقق این امر اختصاص داده است. 

منبع :