تولید میکروتراشه‌ها به کمک چارچوب‌های آلی فلزی

محققان نانو حفره‌های چارچوب‌های آلی فلزی را به صورت لایه‌های نازک درآوردند تا در تولید میکروتراشه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و مسیر تجاری‌سازی را هموار کند.

تولید میکروتراشه‌ها به کمک چارچوب‌های آلی فلزیبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  به نقل از eureka lert مهندسان علوم زیستی از دانشگاه لوون در بلژیک روشی ارائه دادند که با استفاده از آن می‌توان مواد نانو حفره‌ای چارچوب‌های آلی فلزی را به صورت لایه نازک در‌آورد. این نانو فیلم‌ها را به سادگی می‌توان در تولید میکرو تراشه‌ها مورد استفاده قرار داد. 

چارچوب‌های آلی فلزی ترکیبی از مولکول‌های آلی و یون‌های فلزی هستند که به صورت ساختارهای منظم درآمده و در نهایت، حفره‌هایی در مقیاس نانومتری ایجاد می‌کنند. ابعاد این حفره‌ها را می‌توان در مقیاس نانو تنظیم کرد، به طوری که مساحت سطحی بین هزار تا پنج هزار متر مربع در  هر گرم داشته باشند. این مواد اسفنجی می‌توانند ترکیبات دیگر را جذب کنند.

آملوت از محققان این پروژه می‌گوید: محققان به دنبال کاربردهای مختلف این ساختارها هستند. تاکنون از آن‌ها برای تولیدکاتالیست استفاده شده است. همچنین می‌توان از این ترکیبات برای ذخیره‌سازی گاز استفاده کرد. تاکنون به دلیل فقدان روشی مناسب برای تولید انبوه، تجاری‌سازی این مواد به نتیجه مطلوبی نرسیده است. روش رایج برای تولید این چارچوب‌ها، استفاده از راهبرد حلال و محلول است که منجر به پودرهایی می‌شود که خلوص بالایی ندارند. برای استفاده در حوزه ذخیره‌سازی گاز باید این چارچوب‌ها به صورت لایه نازک باشند که این امر با استفاده از روش‌های رایج امکان‌پذیر نیست.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از روش لایه نشانی از فاز بخار موفق به ارائه لایه نازک متخلخل از جنس چارچوب‌های آلی فلزی شدند. آن‌ها یک لایه‌ای نازک از جنس روی، روی سطح قرار داده و سپس بخاری از مواد آلی را از روی سطح عبور می‌دهند.

بااین کار ترکیبات آلی به داخل روی رفته و تشکیل ساختار منظم متخلخل می‌دهند. این روش می‌تواند مسیر کاربرد صنعتی چارچوب‌های آلی فلزی را هموار کند.

منبع :