برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری دوره‌های مشترک، راه‌اندازی دانشگاه و مقاطع تحصیلی مشترک با کشورهای خارجی خبر داد.

برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری دوره‌های مشترک، راه‌اندازی دانشگاه و مقاطع تحصیلی مشترک با کشورهای خارجی خبر داد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد فرهادی در مراسم تقدیر از برگزیدگان بیستمین المپیاد علمی دانشجویی سال 94 و نفرات برتر کنکور سراسری سال 94 با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی اظهار کرد: طرح آمایش آموزش عالی از سوی وزارت علوم تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد. این طرح مانند طرح وزارت بهداشت بود اما به دلیل گستردگی رشته‌های تحصیلی زیرمجموعه وزارت علوم، نیاز به مطالعه جدی‌تر از سوی این وزارتخانه بود، بنابراین این وزارتخانه استان به استان و منطقه به منطقه استعدادها ،نیازها، امکانات و رشته‌های موجود را بررسی کرد و امیدواریم بعد از تصویب طرح به سمت اجرای آن به صورت منطقه‌بندی، تعیین دانشگاه‌های برتر پیش برویم.

وی افزود: در حال حاضر برقراری ارتباط علمی در ابعاد مختلف آموزشی، برگزاری دوره‌های مشترک با کشورهای دیگر، راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک با دیگر کشورها و مقاطع تحصیلی مشترک آغاز شده است.

وزیر علوم، با بیان اینکه ساماندهی آموزش عالی در راستای طرح آمایش مدنظر قرار دارد، گفت: بسیاری از رشته‌های تحصیلی بازنگری شده‌اند و در حال حاضر حدود 80 درصد رشته‌های فنی و مهندسی، 90 درصد رشته‌های کشاورزی و 50 درصد رشته‌های علوم پایه بازنگری شده است.

فرهادی با تاکید بر ضرورت توجه به رشته‌های علوم پایه، اظهار کرد: ظرفیت خالی در رشته‌های علوم پایه زیاد است بنابراین این رشته‌ها باید مطرح و معرفی شوند. در حال حاضر که صحبت از علوم جدید و رشته‌های بین رشته‌ای است، رشته‌های علوم پایه نیز باید دیده شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بحث کاربردی کردن علوم انسانی مطرح است، گفت: بازنگری رشته‌های تحصیلی، تاسیس رشته‌های جدید، کنار گذاشتن رشته‌های قدیمی از جدی‌ترین برنامه‌های وزارت علوم است.

وزیر علوم، در ادامه با اشاره به توجه به بحث کارآفرینی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: همه بحث کارآفرینی به آموزش عالی برنمی‌گردد. این مساله درست است که فارغ التحصیل آموزش عالی باید شغل داشته باشد اما تنها 30 درصد کارآفرینی به آموزش عالی بازمی‌گردد. بنابراین آموزش عالی در این مورد بیشتر مدعی است تا بدهکار.

فرهادی در پایان با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: اگر برای وضعیت اقتصادی کشور رشد 8 درصدی را در نظر بگیریم، می‌توان گفت می‌توانیم اشتغالزایی مناسب داشته باشیم. در حال حاضر ما در زمینه نیروی انسانی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و وجود 37 پارک علم و فناوری نوعی اشتغالزایی است.

منبع :

مهلا کاشانی