کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 25 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 25 بهمن 94

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


سال سوم هستم. اگرچه نتایج آزمون‌هایم راضی‌کننده است ولی معدل نیم‌سال اولم 70/16 شده است!

پاسخ 1- احتمالاً کمی بیش از آن‌که به فکر حل مسئله و کار روی کتاب‌های پرتکرار باشید روی تست کار کرده‌اید. توجه داشته باشید که مرحله‌ی تثبیت (حل مسئله) قبل از مرحله‌ی تسلط (حل تست) در مراحل مطالعه قرار دارد. هنوز هم دیر نیست. کار روی کتاب‌های پرتکرار و حل مسئله را جدی‌تر بگیرید و مطمئن باشید ضمن نتیجه‌گیری بهتر در امتحانات کماکان در آزمون‌ها هم نتیجه خواهید گرفت.

حسن ایزدی

پاسخ 2- معدل نیم‌سال اول یک دایره‌المعارف از تجربیات تحصیلی شخصی است و هم یک معیار ارزشمند برای انجام هدف‌گذاری شخصی در آینده. در زمان «حال» به یک مرجع و فصل مشترک از «گذشته» و «آینده» نیاز داریم و آن نیز معدل آخرین نیم‌سال است. مطلوب نبودن معدل نیم‌سال آخرتان به معنای ثبات دائمی نیست و شما برای ارتقا دادن و رساندن آن به مرز هدف‌گذاریِ شخصی، ابزار کارآمدی چون تحلیل آزمون‌های برنامه‌ای را در اختیار دارید. پیشرفت را به مقیاس شخصی آورده و برای معدل بالاتری نسبت به آخرین نیم‌سال‌تان هدف‌گذاری کنید و در ادامه از تحلیل آزمون‌ها برای اصلاح روش‌های مطالعه در نیم‌سال دوم بهره ببرید و برای موفقیت در امتحانات نهایی آتی، تسلط بر کتاب درسی و تمرینات آن و حل نمونه‌سؤالات متنوع از کتاب‌های دوسالانه را به خاطر داشته باشید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 3- خیلی خوب است که شما در آزمون‌ها، نتایج راضی‌کننده داشته‌اید. این‌که شما در آزمون‌ها تراز خوبی کسب کرده‌اید ممکن است به این دلیل باشد که روی چند درس بیش‌تر تمرین کرده‌اید و مهارت تصمیم‌گیری و مدیریت زمان را خوب بلد هستید و تراز خوبی کسب کرده‌اید. هم‌چنین ممکن است شما روی مباحث کتاب درسی خوب کار نکرده‌اید و به اندازه‌ی کافی روی مباحث تمرین تشریحی حل نکرده‌اید و به نوشتن و توضیح کامل در بگره کم بها داده‌اید و نمره‌ی کامل نگرفته‌اید. با تکیه بر کارنامه‌های نیم‌سال اول از هم‌اکنون برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید. سعی کنید با نوشتن راه‌حل‌ها و پاسخ‌ها چه در آزمون‌ها و چه در امتحانات هفتگی مدرسه دقت خود را افزایش دهید تا معدل نهایی‌تان بهبود پیدا کند.

فرناز طالبی

پاسخ 4- بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به جای فکر کردن به معدل برای تکمیل روند بهبود ترازتان هدف‌گذاری کنید. خودتان هم می‌دانید که برای معدل عملاً نمی‌توانید اقدامی بکنید ولی برای پایدار کردن نقاط قوت و افزایش تراز چرا! این نقطه‌ی ضعف را مقابل نقاط قوت‌تان قرار ندهید. اولویت امروز شما تکمیل یادگیری‌ها و توجه به نقاط قوت است. سعی کنید این مهم را دریابید. اکنون زمان تلاش کردن است.

سارا شفافی