آشنایی با لینوکس دبیان-سیستم عامل 2(دوم و سوم هنرستان)

دبیان (به انگلیسی: Debian) یک توزیع لینوکس است که از نرم‌افزارهای آزاد و عمدتاً تحت پروانه عمومی همگانی گنو تشکیل شده است.

آشنایی با لینوکس دبیان-سیستم عامل 2(دوم و سوم هنرستان)

دبیان

دبیان (به انگلیسی: Debian) یک توزیع لینوکس است که از نرم‌افزارهای آزاد و عمدتاً تحت پروانه عمومی همگانی گنو تشکیل شده است.

دبیان یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین توزیع‌های لینوکس برای استفاده در رایانه‌های شخصی و سرورها می‌باشد.دبیان بیشتر از هر توزیع دیگری به عنوان پایه برای توسعه یک توزیع لینوکس جدید استفاده می‌شود و وب‌گاه دیستروواچ بیان می‌کند که تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۳۸ توزیع بر پایهٔ دبیان تولید شده‌اند و فعال می‌باشند. هیچ‌کدام از انشعاب‌های دبیان به صورت رسمی وابسته به پروژه دبیان نمی‌باشند.

پروژهٔ دبیان خود را موظف می‌داند که علاوه بر انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی، اطلاعات دقیقی در رابطه با مشکلات امنیتی سیستم‌عامل منتشر کند. از مفاد بنیادین این پروژه که در رهنمودهای نرم‌افزار آزاد دبیان بیان شده است این است که تمام نرم‌افزارهای تولیدی باید تحت پروانه‌های آزاد باشند.

اهداف

پروژه دبیان بر پایه آیین‌نامه دبیان و قرارداد همگون این پروژه راهنمایی می‌شود که به صورت روشن بیان می‌کند که هدف این پروژه گسترش یک سیستم‌عامل آزاد است.

ویژگی‌ها

توزیع دبیان از اساس برای استفاده بر روی سرور گسترش یافته است که البته برای استفاده در رایانه شخصی هم بسیار مناسب است.

مدیریت بسته‌ها

Dpkg برنامه بنیادین برای رسیدگی به فایل‌های بسته‌های دبیان می‌باشد. APT از این برنامه برای نصب دیگر برنامه‌ها استفاده می‌کند.

APT یک برنامه پیشرفته برای رسیدگی به پکج‌های دبیان است که دربرگیرنده چند برناهه می‌باشد: apt-get, apt-cache, apt-cdrom...

برتری استفاده از APT: آسانی و رسیدگی اتوماتیک به نیازمندی‌های بسته‌ها و نصب بسته‌ها از مخازن برخط است.

مخازن

دبیان بیش از ۴۹ هزار بسته قابل نصب، بیش از هر توزیع لینوکس، در مخازن خود دارد که با تغییر مستقیم فایل /etc/apt/sources.list و یا تغییر تنظیمات رابط APT می‌توان هر مخزنی را اضافه کرد.

تاریخچه

۱۹۹۳-۱۹۹۸ دبیان نخستین بار در تاریخ ۱۶ آگوست ۱۹۹۳ بدست ایان مورداک آشکار شد،کسی که در ابتدا نام این سیستم را «انتشار لینوکس دبیان» نامید.نام دبیان ترکیبی از نام نامزدش، دبرا لین و نام خودش بود.قبل از انتشار دبیان، لینوکس SLS اولین توزیع لینوکس کامپایل‌شده از بسته‌های نرم‌افزاری مختلف بوده‌است، و یکی از پایه‌های محبوب دیگر توزیع‌ها در سال ۱۹۹۳-۱۹۹۴ بود.باگ‌ها و نگهداری ضعیف ازSLSمورداک را برآن داشت که توزیع جدیدی منتشر کند.در سال ۱۹۹۳ مورداک «بیانیه دبیان» را منتشر کرد،

طرح کلی خودش را برای سیستم‌عاملی جدید معرفی کرد. در آن او اشاره به ساخت یک توزیع لینوکس می‌کند که به‌صورت متن باز و آزاد نگهداری و توسعه داده شود، همانند لینوکس و گنو.

پروژه دبیان در ابتدا به‌آرامی گسترش پیدا می‌کرد و اولین نسخه‌های ۰٫۹x در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ منتشر شدند. در این مدت این پروژه توسط پروژه گنو از بنیاد نرم‌افزار آزاد مورد حمایت (اسپانسر) قرار گرفت.

اولین پورت به معماری‌های به غیر از اینتل ۸۰۳۸۶ در سال ۱۹۹۵ آغاز گردید، و اولین نسخهٔ ‎۱.x‎ دبیان در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

در سال ۱۹۹۶، بروس پرنز به عنوان رهبر پروژه جایگزین ایان مورداک شد.

داده‌های امنیتی و استراتژی

بطور کلی دبیان از نامور ترین توزیع‌های لینوکس در حوزه امنیت است.

تیم امنیتی دبیان به روز رسانی‌های امنیتی برای آخرین نسخه پایدار و برای پایدار قدیمی را برعهده دارد.

پشتیبانی سخت‌افزار

نیازمندی‌های سخت‌افزار 

دبیان تقریباً بر روی تمامی پردازنده‌ها از جمله مدل‌های قدیمی اجرا می‌شود و تقریباً از تمامی سخت‌افزارهای رایج پشتیبانی می‌کند.[

در حالت پایه، دبیان به منابع سخت‌افزاری بیش از آنچه هسته لینوکس و برنامه‌های اساسی گنو (مانند bash,coreutils و ...) به آن‌ها نیاز دارد، نیازمند نیست. از آن جمله نیازمندی به مقدار حافظه رم ۲۰ مگابایت برای پردازنده s390(رایانه ibm system z) یا ۴۸ مگابایت برای پردازنده‌های خانواده x86 یا نیازمندی به ۱ گیگابایت فضای دیسک سخت خالی در حالت پایه می‌باشد. همچنین دبیان تمامی ویژگی‌های هسته لینوکس مانند چندپردازندگی، ارتباط با شبکه‌های بی‌سیم و ... پشتیبانی می‌کند.

درخت خانواده ی دبیان:

آشنایی با لینوکس دبیان-سیستم عامل 2(دوم و سوم هنرستان)

منبع :

حدیثه شعبان نورح