کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 24 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 24 بهمن 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


تازه عضو کانون شده‌ام و در نیم‌سال اول با برنامه‌ی شخصی‌ام، همه‌ی کتاب‌ها را خوانده‌ام؛ حالا بهترین برنامه کدام است؟

پاسخ 1- به شما تبریک می‌گویم که توانسته‌اید همه‌ی کتاب‌ها را بخوانید. اکنون که در نیم‌سال دوم عضو کانون شده‌اید هم‌چنان داشتن برنامه‌ی شخصی و سخت‌کوشی را با جدیت بیش‌تر دنبال کنید. نکته‌ی مثبتی که از این به بعد با آن مواجه هستید داشتن برنامه‌ی راهبردی و مسیر و نقشه‌ی راه است و شما باید با ابزارهایی که از نیم‌سال اول در دست دارید، برنامه‌ی راهبردی را با توجه به پتانسیل‌های خود، شخصی‌سازی کنید. هم‌چنین خوب است در ابتدای راه یک بازنگری به منابع مطالعاتی خود داشته باشید. استفاده از منابع برنامه‌ای و مشخص (به جای استفاده از منابع گوناگون) در کنار برنامه‌ی راهبردی و عدم غیبت در آزمون‌ها را به شما توصیه می‌کنم.

فرناز طالبی

پاسخ 2- با توجه به این‌که برنامه‌ی راهبردی آزمون طوری تدوین شده که درس‌ها در زمان مناسب تمام شده و در زمان و دفعات متداول دوره و جمع‌بندی می‌شوند، برای جلوگیری از آشفته شدن و چند برنامه شدن حتماً برنامه‌تان را با برنامه‌ی راهبردی منطبق کنید. به این ترتیب درس‌هایی را هم که قبلاً خوانده‌اید الان بهتر می‌خوانید و در زمان مناسب همه را مرور و جمع‌بندی خواهید کرد.

حسن ایزدی

پاسخ 3- این‌که کتاب‌های نیم‌سال اول را مطالعه کرده‌اید بسیار خوب است. از امروز با برنامه‌ی راهبردی کانون همراه شوید و نیم‌سال دوم را طبق برنامه‌ی راهبردی که همان برنامه‌ی مدرسه است مطالعه کنید. در مورد درس‌های پایه‌ها یکی از زوج‌درس‌ها را با مشاوره‌ی پشتیبان و تفکر خودتان انتخاب کرده و مطالعه کنید. در دوران طلایی نوروز هم طبق برنامه‌ی راهبردی فرصتی برای مرور پیش 1 و زوج‌درس دیگر پایه خواهید داشت. پس با آرامش کامل از همین الان برنامه‌ی راهبردی را اجرا کنید و تلاش کنید تا با کمک نتایجی که به دست می‌آورید روش‌ها و منابع مطالعاتی خود را اصلاح کنید. شما تا به حال معیاری نداشتید که نتیجه‌ی کار خود را ارزیابی کنید اما هم‌اکنون با آزمون‌های کانون علاوه بر داشتن برنامه،‌ ابزارهای دقیقی برای کنترل وضعیت خود و اصلاح منابع و روش‌ها در اختیار دارید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- از هر زمانی که عضو کانون می‌شوید برنامه‌ی همان آزمون را اجرا کنید و نگران برنامه‌ی آزمون‌های قبل نباشید. برنامه‌ی راهبردی با ویژگی‌های خاص پوششی و نیمه‌پوششی و ایستگاه‌های جبرانی این شرایط را فراهم می‌کند تا علاوه بر پیشرفت، قسمتی از گذشته را نیز به مرور، جبران کنید؛ بنابراین برنامه‌ی راهبردی کانون بهترین برنامه برای شما خواهد بود تا نیم‌سال دوم و قسمتی از پایه را تمام و کمال بخوانید و در دوران طلایی نوروز با برگشت به نیم‌سال اول خوانده‌های نیم‌سال اول خودتان را جبران کنید و مجدداً بعد از پایان نیم‌سال دوم، در دوران جمع‌بندی باز هم کل آموخته‌های نیم‌سال اول و دوم را تکمیل و جمع‌بندی کنید.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 5- بهترین کار پیشروی با برنامه‌ی راهبردی آزمون‌هاست. برنامه‌ی راهبردی این ویژگی را دارد که در هر مرحله و هر فصل از سال، برنامه‌های‌تان را پشتیبانی می‌کند و هماهنگی میان برنامه‌ی شخصی و برنامه‌ی مدرسه با برنامه‌ی آزمون‌ها ایجاد می‌شود. مطالعه‌ی کامل کتاب‌های درسی، نقطه‌ی قوت شماست. لازم است در نیم‌سال دوم این نقطه‌ی قوت را تکمیل و پایدار کنید و با حل تست برای همه‌ی درس‌ها، تسلط خود را بر مباحث افزایش دهید. از برنامه جدا نشوید و هدف‌گذاری منطقی برای هر آزمون و به‌ویژه آزمون‌های جمع‌بندی داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 6- بهترین برنامه «همراهی دقیق با برنامه‌ی راهبردی» و شخصی‌سازی آن در شرایط خاص نیم‌سال دوم است. اگر مطالعات نیم‌سال اول شما شرایط را به سمت عدم همراهی با برنامه‌ی راهبردی ببرد، وارد چالش مدیریت زمانی پس از عید خواهید شد؛ اما با همراهی دقیق، این مطالعات باعث پشت سر گذاردن موفق پروژه‌ی 6 و آسودگی خاطر بیش‌تر برای ادامه‌ی کار در پروژه‌ی 7 و 8 می‌شود. مطالعات جامع و فشرده‌ی چهارماهه‌ی شما در نیم‌سال اول می‌تواند از شرایط بالقوه خارج شود و با همراهی دقیق در کنار برنامه‌ی راهبردی، به تسلط و آسودگی خاطرِ بالفعل تبدیل شود.

حسام زینی لشکاجانی