وقتیDNA سلول‌های مو اشتباهی تبدیل به پوست می‌شوند

نوعی پیام عصبی اشتباه عامل اصلی طاسی مو نقطه ای و عقب رفتن رستنگاه موهای سر شناخته شده است.

وقتیDNA سلول‌های مو اشتباهی تبدیل به پوست می‌شوندبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان دریافته‌اند آنچه باعث طاسی نقطه‌ای در افراد می‌شود، اشتباه فولیکول‌های مو است که در اثر بالا رفتن سن دچار کوچک شدن کلاژن پوست و تبدیل شدن به سلول‌های پوست می‌شوند.

گفتنی است، سلول‌های بنیادی در فولیکول‌های مو وجود دارد تا در صورت نیاز به تعمیر فولیکول با بالا رفتن سن به خطاDNA سلول‌های بنیادی فولیکول مو دچار اشتباه شده و منجر به از دست دادن کلاژن مو می‌شود.

از بین رفتن کلاژن باعث می شود تا سلول آسیب دیده مو تبدیل به سلول‌های پوست شود.

کارشناسان بر این اساس عقب رفتن رستنگاه مو وجود نقاط خالی و طاسی نقطه‌ای در مو را به دلیل بروز نوعی پیام دستوری اشتباه در سلول‌های بنیادی می‌دانند.

سلول‌های بنیادی در پوست سر دارای فرم خاصی نیستند و توانایی تبدیل شدن به انواع مختلف سلول‌های بالغ از جمله سلول‌ پوست و یا فولیکول مو را دارند.

به هنگام عقب رفتن رستنگاه مو و یا بروز طاسی نقطه‌ای سلول‌های بنیادی به جای تبدیل شدن به فولیکول مو به سلول پوست تبدیل می‌شوند.

پژوهشگران عوامل مختلفی چون سن سلول‌ها، پارگی و سائیدگی‌ سلول‌ها را در بروز اشتباه در DNA پوست موثر می‌دانند.

این بافته‌ها تحقیقات پژوهشگران ژاپنی بر روی موی موش‌ها و بررسی آسیب DNA سلول‌های بنیادی پوست آنها است که منجر به تخریب پروتئینA117 می‌شود.

پژوهشگران همچنین پوست سر گروهی از زنان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌اند و دریافته‌اند زنانی که بیشتر از 50 سال سن دارند دارای فولیکول‌‌های موی کوچکتر و سطوح پایین‌تر از پروتئین کلاژن هستند.

پژوهشگران در عین حال دریافته‌اند سلول‌های پوستی تولید شده دیگر توانایی تبدیل به فولیکول مو و تحریک برای رشد مو را ندارند.

در نهایت محققان امیدوار هستند در آینده بتوانند با این کشف راه حل جدیدی برای درمان مشکل ریزش مو و نیز رشد مجدد سلول‌های مو پیدا کنند.

منبع :