کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 21 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 21 بهمن 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا باید تعادل درس‌های عمومی و اختصاصی را در نیم‌سال دوم تغییر داد؟

پاسخ 1- در نیم‌سال دوم کمی بیش‌تر به درس‌های عمومی اهمیت بدهید؛ چون این درس‌ها جزء درس‌های زودبازده هستند و با اندکی تمرکز روی آن‌ها، تراز شما رشد خوبی خواهد داشت؛ اما به یاد داشته باشید همیشه وزن مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی نسبت به درس‌های عمومی باید بیش‌تر باشد.

فرناز طالبی

پاسخ 2- وجه بارز اهمیت نیم‌سال دوم، بهینه‌سازی تمام شرایط آموزشی است و در این میان نوع رعایت تعادل‌ها هم بخش مهمی از شرایط آموزشی است. ساختار تعادلی مطالعه‌ی بیش‌تر اختصاصی نسبت به عمومی، تا پایان فروردین‌ماه ثابت است. بعد از این زمان است که با توجه به ویژگی زودبازده بودن درس‌های عمومی، سطح مطالعه‌ی آن‌ها به درس‌های اختصاصی نزدیک می‌شود؛ اما تغییر و بهینه‌سازی روش‌های شخصی مطالعه در ابتدای نیم‌سال دوم می‌تواند در میزان مطالعه‌ی هر دو گروه از درس‌ها و درنتیجه در نوع رعایت تعادل مطالعه‌ی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 3- بله، البته فقط کمی باید وزنه‌ی تعادل را به سمت تست زدن و کار روی کتاب زرد عمومی در نیم‌سال دوم تغییر داد.

حسن ایزدی

پاسخ 4- در تمام طول سال درس‌های اختصاصی نسبت به درس‌های عمومی اهمیت بیش‌تری دارد و ساعت مطالعه‌ی بیش‌تری هم به درس‌های اختصاصی تعلق می‌گیرد اما هر چه به انتهای سال نزدیک می‌شویم نسبت مطالعه‌ی درس‌های عمومی نسبت به اول سال بیش‌تر می‌شود. به طور مثال اگر شما در نیم‌سال اول 30 درصد زمان خود را به مطالعه‌ی عمومی‌ها می‌دادید در نیم‌ساال دوم این نسبت به 35 یا 40 درصد افزایش می‌یابد. کتاب زرد عمومی را در نیم‌سال دوم مجدداً و طبق یک برنامه‌ی منظم پاسخ دهید. هم‌چنین می‌توانید از منابعی مثل فلش‌کارت‌ها استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید به نمرات تراز خود در درس‌های عمومی و اختصاصی در آزمون‌ها توجه کنید و طوری برنامه‌ریزی مطالعاتی خود را انجام دهید که تعادل بین نمرات تراز عمومی و اختصاصی شما تا حد امکان برقرار باشد؛ زیرا یکی از عناصر مهم کیفیت مطالعه، تعادل است.

محمد کتابدار

پاسخ 5- نیم‌سال اول خود را بررسی کنید. ساعات مطالعه، صفحه‌ی 182 و نتایج حاصل در آزمون‌ها را در نیم‌سال اول رصد کنید؛ سپس با مشورت و همفکری اولیا و پشتیبان خود روش‌های مطالعه و تعادل‌های خوب خود را تکرار کنید و هر جا که نیاز به تغییر بود در نیم‌سال دوم تغییرات را اعمال کنید. اصولاً در نیم‌سال دوم سهم مطالعه‌ی عمومی‌ها با تست‌های کتاب زرد عمومی بسیار مؤثر و مفید خواهد بود.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 6- با این‌که درس‌های متنی، درس‌هایی فرّار هستند ولی درعوض یادگیری و مطالعه‌ی آن‌ها ساده‌تر از درس‌های اختصاصی است و نمره‌آور هستند. در نیم‌سال دوم لازم است سهم مطالعه‌ی عمومی‌ها افزایش یابد و حل تست برای آن‌ها از کتاب زرد عمومی به صورت تک‌درس بیش‌تر از قبل باشد. تکنیک زمان‌های نقصانی اجرا شود و سرعت و دقت تست زدن برای درس‌های عمومی تقویت شود. توجه ویژه به عمومی‌ها در نیم‌سال دوم مساوی است با ایجاد حاشیه‌ی امنی برای روز کنکور و حفظ آرامش در پاسخ دادن به سؤالات درس‌های عمومی که سؤالات ابتدایی دفترچه‌ی کنکور هستند.

سارا شفافی