چگونه ورزش را سخت‌تر و تاثیرگذارتر کنیم

روش‌هایی برای تغییر دادن روش ورزش کردن وجود دارند که می‌تواند تمرین را سخت‌تر کند تا تاثیر و نتیجه آن بیشتر شود. این روش‌ها باعث افزایش قدرت و پرورش بهتر عضلات می‌شوند.

چگونه ورزش را سخت‌تر و تاثیرگذارتر کنیم

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت یاهو، روش‌های زیر می‌توانند چالش ورزش کردن را افزایش دهند و تاثیر آن را بیشتر کنند.

1. ست‌های زمان بندی شده

به جای شمردن تعداد تکرارها، تایمر بگذارید. این کار تاثیرگذار است. هنگامی که خسته هستید باید بیشتر بر روی کیفیت انجام حرکات تمرکز کنید نه این که چند تکرار را انجام دهید. هنگامی که تایمر می گذارید بیشتر بر روی فشاری که بر عضلات می‌آید و سوخت و ساز تمرکز می‌شوید که این قضیه رشد عضلات را بیشتر می‌کند.

سعی کنید ست‌های طولانی‌تری داشته باشید، مثلا 30 تا 75 ثانیه تا سوخت و ساز بدن افزایش یابد.

2. دامنه حرکات را افزایش دهید

افزایش دامنه حرکات باعث می‌شود که عضلات و مفاصل بیشتر منقبض شوند. دامنه بیشتر حرکات به معنی افزایش فعالیت عضلات است.

3. با شدت بیشتری وزنه بزنید

اگر تا به حال عادت داشتید که آرام وزنه بزنید، بهتر است که وزنه زدن با شدت بیشتر را تجربه کنید. این کار باعث می‌شود که عضلات جدیدی ساخته شوند. با این کار سیستم عصبی بهتر عمل می‌کند.

4. بر روی ضعف‌ها تمرکز کنید

هنگامی که حرکت اسکات انجام می‌دهید هنگامی که به پایین‌ترین قسمت می‌رسید چند لحظه صبر کنید. یا هنگامی که حرکت پرس انجام می دهید وزنه که به نزدیکی سینه رسید چند لحظه صبر کنید. هنگامی که بدن ضعیف باشد مهم‌تر‌ین قسمت ورزش نادیده گرفته می‌شود و فرد به دلیل ضعف سریع از روی آن می‌گذرد. سعی کنید در مهم‌تر‌ین قسمت‌های یک ورزش کمی صبر کنید.

5. پایه‌های خود را قوی کنید

بهتر است برای این که بتوانید حرکات مختلف ورزشی را انجام دهید، انعطاف و تعادل خود را افزایش دهید.

6. سوخت و ساز را افزایش دهید

اگر در یک فضای بسته با امکانات کم ورزش می‌کنید بهتر است که در زمان کمتر با شدت بیشتر ورزش کنید تا سوخت و ساز افزایش یابد.

انجام ورزش‌های کوتاه مدت و شدید به صورت ترکیبی و با استراحت کم در بین دوره‌ها باعث می‌شود که کالری و چربی سوزی بیشتر شود.

این را نیز به یاد داشته باشید که سخت بودن یک حرکت ورزشی صرفا به معنای موثر بودن آن نیست.

منبع :