تاثیر ورزش منظم بر بهبود آلزایمر و حواس‎پرتی

یک فیزیولوژیست ورزشی می‎گوید افرادی که مشکلات مغزی مثل افسردگی و آلزایمر دارند باید حداقل شش ماه ورزش منظم جهت بهبود داشته باشند و آن را در برنامه خود ثابت کنند.

تاثیر ورزش منظم بر بهبود آلزایمر و حواس‎پرتی

محمدحسن فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، درخصوص تاثیر ورزش بر آلزایمر اظهار کرد: به‌طور کل آلزایمر، حواس‌پرتی و حتی بیماری‎هایی که همراه با جنون هستند، ممکن است یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری‎های منجر به مرگ و میر در میان افراد باشند که امروزه خیلی از افراد را متناسب با رو به صنعتی شدن جامعه، تحت تاثیر قرار می‎دهند.

وی ادامه داد: جهت پیشگیری از هزینه‎های اقتصادی، بستری و درمان ناشی از این بیماری‎ها، بهترین راه‎کار استفاده از فعالیت بدنی و ورزش است.

فردوسی افزود: مبنای بیولوژیک تاثیر ورزش روی بهبود عملکرد کلی مغز این است که از راه بهبود جریان خون مغزی و افزایش گردش اکسیژن، فاکتور رشدی به نام "فیبروبلاس" در مغز رشد می‌کند.

وی اضافه کرد: از طرفی مطالعات اخیر نیز بیانگر این است که متناسب با افزایش سن، استخوان جمجمه و مغز (هیپوکامپ) رو به کوچک شدن می‎رود ولی اگر افراد فعالیت بدنی و ورزش داشته باشند، باعث می‌شود که متناسب با گردش خون و افزایش گردش اکسیژن، سلول‌های مغزی و عروق اطراف کورتکس، اکسیژن بیشتری دریافت کنند و به مرور، کوچک شدن هیپوکامپ متوقف ‎شود و فرد رو به بهبودی رود.

این فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به مراحل حواس‎پرتی و آلزایمر بیان کرد: بیماری آلزایمر سه مرحله را شامل می‎شود؛ مرحله نخست یا همان اولیه مرحله‎ای است که در آن فرد بعضی نام‎ها و مکان‎ها را فراموش می‎کند. مرحله دوم یا میانی نیز مرحله‎ای است که در آن یک سری فعالیت‎های اجتماعی فرد دچار نقصان می‎شود و مرحله نهایی آلزایمر نیز این است که فرد به‌طور کل خیلی از دوستان و حتی افراد خانواده خود را تشخیص نمی‎دهد و حتی از انجام برخی از فعالیت‎های معمول مثل راه رفتن نیز عاجز می‎شود.

وی درباره ورزش‎هایی که به بهبود آلزایمر کمک می‎کنند، گفت: در مرحله اول در افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند باید نوع ورزش، شدت و مدت زمان آن را مدنظر قرار دهیم و از طرفی هم به مسایل مربوط به ریخت‎شناسی و فیزیوتراپی نیز توجه کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور اهواز افزود: این افراد باید در قسمت پایین‎تنه و پا از سلامت لازم برخوردار باشند و آمادگی آن‎ها در حدی باشد که پوکی استخوان نداشته باشند، ضمن این‎که دفورمیته لگن، مچ پا و زانو هم نداشته باشند و چنانچه این آسیب‎ها را داشته باشند، باید نوع ورزش‌شان را تغییر دهند و بیشتر از راه آب‌درمانی در جهت حل آن‎ها برآیند.

وی اظهار کرد: چنانچه فرض را بر این بگذاریم که فرد مبتلا به آلزایمر، در ناحیه پایین‌تنه مشکلی نداشته باشد و از سلامت کامل برخوردار باشد، به‌طور کل پیشنهاد می‎شود که همواره قبل از اقدام به ورزش و فعالیت اصلی، یک سری تمرینات کششی و انقباضات ایزومتریک را انجام دهد و از طرفی اگر قرار است به‌عنوان مثال فرد نیم ساعت ورزش کند، آن را به سه زمان 10 دقیقه‎ای تقسیم کند، چراکه فعالیت باید به‌گونه‌ای باشد که افراد ورزش زده نشوند.

فردوسی درباره شدت ورزش در این‎گونه افراد تاکید کرد: این مساله باید بسیار ضعیف باشد و اگر بخواهیم به لحاظ فیزیولوژی آن را بگوییم باید گفت که هر چقدر شدت ورزش زیر 50 درصد ضربان بیشینه قلب باشد (حدود 20 تا 30 درصد) مفیدتر خواهد بود.

وی افزود: تحقیقات اخیر نشان داده است، فعالیت‎هایی چون پیاده‎روی، دوچرخه‎سواری، شنا، پیلاتس و حتی باغبانی و شستن ظروف یا جارو کردن خانه بسیار می‎تواند در این راستا مفید باشد.

این فیزیولوژیست ورزشی با تاکید بر این‌که افراد مبتلا به آلزایمر باید ورزش منظم و حداقل به مدت شش ماه را داشته باشند، عنوان کرد: بعد از این مدت زمان است که خلق و خوی افراد تا حدودی تغییر می‎کند و افرادی که مشکلات مغزی مثل افسردگی و مشکلات روانی دارند، باید حداقل شش ماه ورزش منظم داشته باشند. به‌عنوان مثال اگر قرار است چهار روز در هفته ورزش کنند، این چهار روز را در برنامه روزمره خود به شکل ثابت داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که جهت پیشگیری از آلزایمر چه توصیه‎های ورزشی دارد؟ گفت: هر فعالیت ورزشی که فرد انجام می‎دهد، از هوازی تا غیرهوازی، از آن جا که گردش خون را در تمام نقاط بدن به‌ویژه عضلات فعال در مغز افزایش می‎دهد، باعث می‎شود یا فرد به آلزایمر دچار نشود و یا این‎که دست‌کم احتمال ابتلا به آن را به حداقل می‎رساند.

فردوسی در پایان تاکید کرد: انجام فعالیت‎های اختیاری به مراتب بهتر از انجام فعالیت‎های اجباری می‎تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

منبع :