کاشت آرایه‌های میکروالکترودی درمغزحیوانات

پژوهشگران کشور درکارگاه آموزشی در آزمایشگاه علوم ومهندسی اعصاب دانشگاه علم وصنعت موفق به کاشت آرایه‌های میکروالکترودی درمغز حیوانات شدند.

کاشت آرایه‌های میکروالکترودی درمغزحیواناتبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا ازروابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ، محمد رضا دلیری مدیر آزمایشگاه علوم و مهندسی اعصاب دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: کاشت آرایه های میکروالکترودی در مغز یکی از پیشرفت های مهم دنیا در حوزه الکتروفیزیولوژی است و در چند سال اخیر نیز آزمایشگاه های معتبر دنیا در این عرصه مشغول فعالیت و تحقیقات هستند.

وی اظهارکرد: کاشت آرایه های میکروالکترودی درمغزیکی از پیشرفت های مهم دنیا درحوزه الکتروفیزیولوژی است و در چند سال اخیر نیز آزمایشگاه های معتبردنیا دراین عرصه مشغول فعالیت و تحقیقات هستند، در واقع کاشت این آرایه ها در مغز این امکان را فراهم می کند که فعالیت مجموعه بزرگی از سلول های عصبی را به طور همزمان ثبت کنیم و به این وسیله می توان به بسیاری از سوالاتی که در حوزه نوروساینس و نحوه عملکرد سیستم عصبی تا کنون بی جواب مانده اند بهتر پاسخ داد.

*** امیدواری برای درمان بیماران دارای ضایعات نخاعی

دلیری با بیان اینکه آزمایش ها و تحقیقات این زمینه در حال حاضر بر روی حیوانات آزمایشگاهی در حال انجام است بیان کرد: فعالیت های محققان این امید را ایجاد می کند که در آینده از این فناوری در مغز انسان استفاده شود و به کمک آن بتوان به بیماران مبتلا به ضایعه نخاعی، توان دوباره بخشید، در واقع با این فناوری می توان اطلاعات مغزی را با دقت بالایی ثبت نمود و به یک عضو مصنوعی منتقل کرد تا افراد دچار ضایعه بتوانند بطور مستقل کنترل بر روی سیستم های خارجی خود داشته باشند.

عضوهیئت علمی دانشگاه علم وصنعت ایران با اشاره به اینکه این فناوری درکشورما پیشرفت زیادی نداشته است گفت: محققان درکشور ما در بحث های فیزیولوژی ورود داشته اند اما نبود آزمایشگاه فعال همزمان در دو بخش مهندسی و پزشکی یکی از دلایل کندی پیشرفت در این حوزه است البته در آزمایشگاه علوم و مهندسی اعصاب دانشگاه علم و صنعت که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد علوم و فناوری های شناختی تجهیز شده است امکان گرد هم آوردن تجربه تحقیقات بر روی حیوانات آزمایشگاهی و جنبه مهندسی فراهم شده است.

وی گفت: بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع برای اولین بار در ایران کارگاه کاشت آرایه های میکروالکترودی در مغز حیوانات آزمایشگاهی همچون موش صحرایی و میمون، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی این معاونت در محل آزمایشگاه علوم و مهندسی اعصاب دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

وی یادآور شد: در این کارگاه مراحل کاشت آرایه های میکروالکترودی در مغز میمون ها به صورت مشروح آموزش داده شد، همچنین افراد شرکت کننده با مراحل عمل جراحی مربوطه در موش صحرایی آشنا شدند.

دلیری اظهارکرد: کاشت آرایه های الکترودی به صورت عملی وجه تمایز این کارگاه با سایر کارگاه ها است، برگزاری این کارگاه با همکاری یک شرکت معتبر خارجی در این حوزه بود که در این دوره با توجه به محدودیت زمان در برگزاری، تبلیغ وسیعی برای آن نشد، از طرف دیگر چون کارگاه عملی بود محدودیت تعداد شرکت کنندگان وجود داشت اما در نظر داریم با برنامه ریزی دقیق برگزاری این کارگاه را به طور وسیع تر از نظر تبلیغات برای محققین سطح کشور داشته باشیم.

وی در رابطه با اهمیت علوم شناختی گفت: بحث علوم شناختی با راه اندازی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشرفت های خوبی داشته است و با توجه به حمایت های معاونت علمی و این ستاد درسال های آینده رشد بیشتری را در این حوزه مشاهده خواهیم کرد.

وی گفت: در این حوزه در سال های اخیر با توجه به راه اندازی رشته های مرتبط با این حوزه در کشور نیروی متخصص خوبی را داریم اما امکانات آزمایشگاه ها به حد مطلوب نرسیده است که نیاز به توجه بیشتر داریم.

مدیرآزمایشگاه علوم ومهندسی اعصاب دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در ایران افراد با استعداد زیادی وجود دارند و از این نظر در مقایسه با سایر کشورها کمبودی وجود ندارد اما امکانات آزمایشگاهی ما محدود است، شاهد این هستیم آزمایشگاه هایی که مورد حمایت قرار گرفته اند با مراکز تحقیقاتی دنیا قابل مقایسه هستند، همانطور که آزمایشگاه مهندسی و علوم اعصاب دانشگاه علم و صنعت ایران تفاهمنامه همکاری با آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی مرکز نخستیان گوتینگن آلمان که یکی از مراکز مهم و شناخته شده اروپا است در حوزه علوم شناختی امضا کرده است و در حال اجرای پروژه های مشترک با این مرکز است.

وی یادآور شد: درحال حاضر در حال رایزنی با مراکز معتبر دیگری در حوزه وت ویر و واسطهای مغز- کامپیوتر نیز برای انعقاد تفاهم نامه و انجام پروژه های مشترک هستیم، این نشان می دهد امکانات آزمایشگاه ما در حدی است که مراکز معتبر دنیا حاضر به همکاری مشترک با ما هستند.

منبع :