کشف روش جدیدی برای درمان زخم با زباله‌های پزشکی

محققان با استفاده از بافت موجود در جفت انسان (غشای آمنیوتیک) که یکی از زباله‌های پزشکی محسوب می‌شود، در حال توسعه پانسمانی هستند که فرآیند ترمیم زخم، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت را تسریع می‌کند.

کشف روش جدیدی برای درمان زخم با زباله‌های پزشکیبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از نشریه آمریکایی ساینس، غشای آمنیوتیک یک لایه نازک پروتئینی است که به همراه جفت انسان به محض تولد نوزاد دور ریخته می شود. این لایه حاوی مقدار زیادی فاکتور رشد، سلول بنیادی و مواد غذایی مناسب برای تغذیه جنین است.

زمانی که قرار است از این پوشش به عنوان پانسمان زخم استفاده شود، سلول ها حذف می شوند و از یک پروتئین غنی از کلاژن استفاده می شود. مهمترین کاربرد این روش، ترمیم زخم های ناشی از دیابت، زخم های مزمن و زخم ناشی از سوختگی است.

زخم پا، مهمترین علت بستری بیماران دیابتی گزارش شده است. این عارضه علاوه بر اینکه با درد و سوزش همراه است، احتمال عفونت را افزایش می دهد و اغلب منجر به قطع پا می شود.

نتایج تحقیقات محققان کالج سلطنتی لندن نشان می دهد درمان زخم با استفاده از غشای آمنیوتیک، سریعتر و کارآمدتر از تمام روش های موجود است.

نتایج این تحقیقات در نشریه British Medical Bulletin منتشر شده است.

منبع :