پیش بینی پیشرفت آب سیاه با لنز هوشمند

محققان موفق به ساخت یک لنز تماسی هوشمند شده اند که با کنترل 24 ساعته چشم، پیشرفت بیماری آب سیاه را کنترل می‌کند.

پیش بینی پیشرفت آب سیاه با لنز هوشمندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، عارضه آب سیاه (گلوکوم) به دلیل اختلال در جریان خون اعصاب بینایی بوجود می آید. آب سیاه معمولا با معاینات رایج چشم پزشکی تشخیص داده می شود. معمولا این معاینات قادر به بررسی شرایط لحظه ای چشم هستند؛ در صورتیکه در مورد بیماران مبتلا به آب سیاه، فشار چشم در شب افزایش می یابد که امکان بررسی آن وجود ندارد.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک برای حل این مشکل، موفق به ساخت یک لنز تماسی هوشمند شده اند که شامل چند حسگر است و فشار چشم را به طور 24 ساعته نظارت می کند. این لنز تماسی که Sensimed Triggerfish نام دارد، از سیلیکون ساخته شده و حسگرهای موجود در آن، هر گونه تغییر انحنا در سطح لنز را تشخیص می دهند. تغییر انحنای لنز یک شاخص مهم از فشار چشم است. زمانی که انحنای لنز تغییر می کند، سیگنال های الکتریکی به یک آنتن بی سیم ارسال می شوند و سپس از طریق یک ضبط به پزشک بلوتوث می شوند و با استفاده از آن می توان پیشرفت بیماری را پیش بینی کرد.

با توجه به آمار بنیاد تحقیقات گلوکوم، بیش از سه میلیون آمریکایی به آب سیاه مبتلا هستند و حدود 120 هزار نفر بر اثر این عارضه نابینا شده اند. در سراسر جهان، آب سیاه دومین علت اصلی نابینایی است.نتایج این تحقیقات در نشریه Ophthalmology منتشر شده است.

منبع :