نانوجاذب‌هایی که به بهبود عملکرد مقادیر اندک داروهای ضد سرطان

محققان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با تشخیص، استخراج و آنالیز مقادیر اندک داروهای ضدسرطان در نمونه‌های زیستی، گامی موثر در جهت بهبود عملکرد آنها برداشتند.

نانوجاذب‌هایی که به بهبود عملکرد مقادیر اندک داروهای ضد سرطانعلی مهدی‌نیا دانشیار پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در گفتگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در توضیح طرح خود که توانایی پیش‌بینی مقادیر بسیار اندک داروهای ضد سرطان را در نمونه‌های زیستی می‌دهد،‌ گفت: تشخیص مقادیر اندک داروهای سرطان از نمونه‌های زیستی و استخراج آن‌ها کمک زیادی به درمان بیماران مبتلا به سرطان خواهد کرد. از این رو به کمک روشی کم‌هزینه، نانو الیاف کامپوزیت چارچوب‌های فلز- آلی/ پلیمر را تولید کردیم. 

وی مشخصه‌های نانو الیاف را بر شمرد: روش تولید این نانوالیاف، روش بسیار ساده و ارزان الکتروریسی است همچنین نسبت سطح به حجم بالا و انعطاف پذیری مطلوب در عامل دار کردن سطوح، از دیگر خواص شگفت‌انگیز این نانو الیاف هاست. 

وی افزود: نانو جاذب‌های الیافی از جنس چارچوب‌های فلز- آلی/ پلیمر با روش الکتروریسی سنتز شده است. با استفاده از این نانو جاذب‌ها می‌توان مقادیر بسیار کم داروهای آستروئیدی را در بافت‌های پیچیده بدون نیاز به دستگاه‌های پیشرفته اندازه گیری کرد. 

مهدی نیا در خصوص نتایج این روش خاطر نشان کرد: نتایج آزمونهای صورت گرفته و همچنین مقایسه عملکرد این روش با روش‌های مشابه حاکی از عملکرد بهتر این روش از لحاظ حد تشخیص اندازه‌گیری دارو و مصرف کمتر حلال‌های آلی و مواد جاذب است. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب