یک دوست خوب کیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها یک فرد برای دوستی، کمک به پیشرفت طرف مقابلش است.

یک دوست خوب کیست؟مجتبی کاشانی روانشناس عمومی درگفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: نیاز انسان در برقراری روابط دوستی با دیگران یک حس غریزی و طبیعی بوده که البته یک کار دشوار است چون هرکس لیاقت دوستی را نداشته و یک دوست خوب دارای ویژگی‌هایی است.

وی تصریح کرد: تعیین انتظار خود از یک فرد به عنوان دوست بسیار اهمیت داشته که چه کسی با چه ویژگی‌هایی را مناسب برای برقراری ارتباط با خود می‌دانید مثلا شخصی که دارای خلاقیت هنری و ادبی بوده را برای دوستی انتخاب می‌کنید یا فردی که در رشته‌های ورزشی مهارت دارد،که انتظارات از هریک این افراد متفاوت است.

کاشانی افزود: صداقت،روراستی،توجه به علایق و احساسات طرف مقابل،کمک به پیشرفت،ایجاد حس همدردی و همدلی میان طرفین از خصوصیات یک فرد برای یک دوستی خوب و صمیمی است.

این روانشناس عمومی در پایان خاطرنشان ساخت: با اینکه دوستی یک اربطه صمیمی میان طرفین بوده ولی هرگز نباید رازهای شخصی و مهم خود را به طرف مقابل بازگو کنید زیرا همیشه باید این احتمال را داد که روزی این فرد دیگر دوست شما نباشد و حتی رابطه‌تان به اختلاف و دشمنی ختم شود.

منبع :