کرم ضدآفتابی که به بدن در تولید ویتامین D کمک می‌کند

محققان موفق به ساخت یک کرم ضدآفتاب شده اند که علاوه بر محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید، به بدن در تولید ویتامین D کمک می‌کند.

کرم ضدآفتابی که به بدن در تولید ویتامین D کمک می‌کندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، این کرم جدید Solar D نام دارد و با حفظ تمام فاکتورهای محافظتی در برابر خورشید، به بدن در تولید ویتامین D مورد نیاز کمک می کند. بدون ویتامین D، بدن نمی تواند فسفر و کلسیم جذب کند، این دو ماده معدنی مهمترین عناصر سازنده استخوان ها هستند. به علاوه رشد سلول ها، عملکرد صحیح عصبی و عضلانی و بهبود سیستم ایمنی بدن در گرو وجود ویتامین D در بدن است.

شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ، انواع پنیر و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند و نورخورشید مهمترین منبع ویتامین D است. در مجموع 80 درصد از ویتامین D مورد نیاز توسط پوست سنتز می شود. معمولا این ویتامین به اندازه کافی در بدن تولید نمی شود و باید تحت نظر پزشک، مکمل ویتامین D استفاده شود.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، ویتامین D از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سکته مغزی، ام اس، دیابت، آرتریت روماتویید، آلزایمر و پوکی استخوان جلوگیری می کند.

کمبود ویتامین D یکی از مشکلات عمده بهداشتی در سراسر جهان محسوب می شود. کمبود این ویتامین حدود 40 درصد کودکان و 60 درصد بزرگسالان را به ویژه در آمریکا، کانادا، اروپا، آسیا، هند، آمریکای جنوبی و استرالیا تحت تاثیر قرار می دهد.

قرار است این محصول در تابستان سال جاری وارد بازارهای آمریکا شود.نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

منبع :