مرکز شکوفایی هنر و پارک صنایع فرهنگی ایجاد می‌شود

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه هنر به منظور ایجاد و گسترش همکاری‌های آموزشی- پژوهشی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

مرکز شکوفایی هنر و پارک صنایع فرهنگی ایجاد می‌شود

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، به منظور ایجاد و گسترش همفکری و همکاری‌های آموزشی- پژوهشی این تفاهم‌نامه توسط سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و غلامرضا اکرمی رییس دانشگاه هنر به امضاء رسید.

هدف از این تفاهم‌نامه شکل‌دهی و ساختارمند کردن فعالیت‌های اساتید، دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و فعالان به منظور تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان فعال و نیز تجاری‌سازی دستاوردها و ایده‌های نوآورانه در زمینه هنر و علوم انسانی و حوزه فناوری‌های نرم و صنایع هنری فرهنگی است.

محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این جلسه گفت: از چند ماه پیش برای همکاری با دانشگاه هنر فعالیتی آغاز شد. رویکرد این بود که با توجه به سیاست‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر توسعه فناوری، ایجاد اشتغال و توجه ویژه به اقتصاد فرهنگ و هنر که از مأموریت‌های اصلی ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی است، در دستور کار قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد تا معاونت علمی بتواند با همراهی دانشگاه هنر گام مهمی را در این عرصه بردارد. چرا که دانشگاه هنر، دانشگاه تخصصی و مادر در هنر کشور است.

سجادی افزود: امیدواریم بتوانیم یک الگوی موفق به اتفاق دانشگاه هنر شکل دهیم. این الگو باعث شکل‌گیری حرکت‌های مشابه در کل کشور خواهد شد. لذا تلاش ما این است تا با همکاری بتوانیم حرکت خوبی را در راستای ایجاد اشتغال و توسعه فناوری در بخش فرهنگ و هنر رقم بزنیم.

غلامرضا اکرمی، رییس دانشگاه هنر نیز در جلسه امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: امیدواریم این تفاهم‌نامه پیامدهای خیری برای فرهنگ و هنر کشور داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با پشتیبانی ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و همچنین همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پارک علمی و متعاقب آن پارک فناوری هنر در ارتباط با توسعه مسائل فرهنگی و هنری ایجاد شود.

اکرمی تصریح کرد: با وجود این که در کشور ما صحبت از فرهنگ و انقلاب فرهنگی بسیار است، اما به مسائل فرهنگی کم توجهی‌هایی صورت گرفته است.

وی توضیح داد: حرکت‌هایی که صورت گرفته، بیشتر شکلی است. لازمه توسعه فرهنگی اقدامات ایجابی به جای سلبی است. امیدواریم انعقاد این تفاهم‌نامه گام‌های موثری در جهت اقدامات عملی برای توسعه مسائل فرهنگی و هنری کشور بردارد.

رییس دانشگاه هنر منابع فرهنگی و هنری کشور را غنی و ارزشمند دانست و گفت: با برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و تربیت نیرو این ظرفیت‌ها می‌تواند شناسانده شده و اشاعه پیدا کند.

بر اساس این گزارش، انعقاد این تفاهم‌نامه در راستای ایجاد و گسترش همکاری‌هایی در جهت راه‌اندازی مرکز شکوفایی هنر و پارک صنایع فرهنگی، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی- کاربردی مورد نیاز ستاد و دانشگاه، اجرای سمینارها، کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت، اجرای رویدادهای ایده‌پروری مانند اردوهای کارآفرینی، هم نت‌ها و سایر، راه‌اندازی، تکمیل و تجهیز مجموعه کارگاهی و آزمایشگاهی صنایع فرهنگی و هنری و تألیف و تدوین اسناد و مدارک علمی هنری مورد توافق طرفین و تبادل آنها صورت گرفت.

از دیگر زمینه‌های همکاری ذکر شده در این تفاهم‌نامه انجام داوری، نظارت و بررسی نتایج پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت به منظور ارتقای توان علمی متقاضیان و متخصصان صنایع فرهنگی هنری و مراکز نوآوری و شکوفایی هنر، هدایت و حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلی به ویژه در مقطع دکتری در راستای اولویت‌های ستاد، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری به منظور توسعه فناوری‌های نوین در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین انجام امور مطالعاتی و امکان‌سنجی مورد نیاز است.

بر اساس این تفاهم‌نامه دانشگاه هنر به زمینه‌سازی جهت راه‌اندازی، تکمیل و بهره‌برداری از گروه‌ها و مراکز آموزشی، تحقیقاتی، کارگاهی و آزمایشگاهی مورد تائید ستاد و همچنین اولویت‌دهی به عناوین تحقیقاتی پیشنهادی و یا توافقی، همکاری در تامین نیازهای آموزشی توافق شده با ستاد متعهد شده است.

از دیگر تعهدات این دانشگاه ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی مورد نیاز به شرکت‌های معرفی‌شده از طرف ستاد، فراهم‌سازی زمینه برگزاری رویدادهای مورد توافق و معرفی دانشجویان و افراد برگزیده به ستاد، همکاری در تدوین اسناد و سرفصل‌های مورد نیاز جهت راه‌اندازی رشته‌های دانشگاهی مورد نظر ستاد، را‌ه‌اندازی مرکز شکوفایی و پارک صنایع فرهنگی در دانشگاه هنر با همکاری و مشارکت ستاد و معرفی و پیشنهاد مجری برای هریک از توافقات ذکر شده است.

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس این تفاهم‌نامه به همکاری در راستای راه‌اندازی مرکز شکوفایی هنر، واحدهای نوآور هنری و پارک صنایع فرهنگی در دانشگاه هنر متعهد شد.

همچنین این ستاد در زمینه‌های پشتیبانی از تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی حوزه صنایع فرهنگی با مشارکت دانشگاه، جهت بهره‌برداری مشترک، پشتیبانی از سمینارها، کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، اردوهای کارآفرینی و سایر رویدادهای مورد توافق، همکاری و پشتیبانی در برگزاری دوره‌های آموزشی با دانشگاه و حمایت از پایان‌نامه‌های مورد توافق با دانشگاه متعهد شده است.

کمک به ساماندهی فعالیت‌های دانشجویان در بخش صنایع هنری فرهنگی و حمایت مادی و معنوی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده در این بخش و صدور مجوزها و مصوبات موردنیاز در حیطه وظایف ستاد جهت موارد موضوع تفاهم‌نامه از دیگر تعهدات ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تفاهم‌نامه با دانشگاه هنر است.

منبع :