گفت‌و‌گو با کانونی‌ترین‌ها: مریم محسنیان ، قبولی تیزهوشان

مریم محسنیان دانش آموز کانونی از شهر آبادان است که از سال 89 زمانی‌که دوم دبستان بود در آزمون‌های کانون شرکت کرده است و امسال موفق به قبولی در آزمون تیزهوشان شده است.

گفت‌و‌گو با کانونی‌ترین‌ها: مریم محسنیان ، قبولی تیزهوشان

مریم محسنیان دانش آموز کانونی از شهر آبادان است که از سال 89 زمانی‌که دوم دبستان بود در آزمون‌های کانون شرکت کرده است و امسال موفق به قبولی در آزمون تیزهوشان شده است. مریم یک برادر بزر‌گ‌تر دارد که در مقطع سوم تجربی درس می‌خواند و از دانش‌آموزان موفق کانونی است. مریم به توصیه‌ی برادرش در کانون ثبت‌نام می‌کند. پدر و مادر او هر دو پزشک هستند.


گفت‌و‌گو با کانونی‌ترین‌ها: مریم محسنیان ، قبولی تیزهوشان


شرکت در آزمون‌ها برای تو چه فایده‌ای دارد که چند سال متوالی آن را ادامه دادی؟

من دوست دارم پیشرفت کنم و در درس‌هایم موفق باشم. هر آزمونی به من نکات جدید آموزش می‌دهد و کمک می‌کند که به هدفم نزدیک‌تر شوم.


هماهنگی بین امور مدرسه و آزمون را چگونه انجام می‌دهی؟

انجام این کار سخت نیست، چون برنامه‌ی مدرسه و آزمون با هم هماهنگ هستند و هر دو یک چیز را می‌خواهند. اما اگر هم گاهی اوقات از برنامه عقب باشم سعی می‌کنم خودم مطالعه کنم و چیزی نخوانده نماند. پیش‌خوانی راه‌حل خوبی برای رسیدن به برنامه است.


آیا تو و دوستانت روی درس خواندن یکدیگر مؤثرید؟

بله. گاهی اوقات با هم یک مطلب را می‌خوانیم و اگر دیگری مشکل داشته باشد، آن مطلب را برای هم توضیح می‌دهیم. گاهی اوقات هم با برنامه‌ریزی‌های مشخص با هم درس می‌خوانیم.


تو در درس خواندن چه روش خاصی داری؟

من منابع مطالعاتی‌ام را تقویت می‌کنم و پس از مطالعه کتاب درسی همیشه حتماً، کتاب‌های آموزشی را مطالعه و تمرینات و تست‌های آن‌ها را هم می‌خوانم.


کتاب خودآموزی‌ات را چگونه پر می‌کنی؟

بعد از آزمون غلط‌هايم را پيدا مي‌كنم و به بررسي آن‌ها مي‌پردازم سپس آن‌ها را در دفترم مي‌نويسم تا براي آزمون‌هاي بعدي دوباره آن‌ها را حل كنم؛ هم‌چنين سؤال‌هاي جالب و نكته‌دار را نيز در آن مي‌نويسم، هر چند آن‌ها را درست حل كرده باشم.


بهترین کتاب‌ کانونی را به دوستانت معرفی کن. چرا این کتاب را می پسندی؟

به نظرم كتاب هاي پرتكرار كتاب‌هاي خوبي براي امتحانات مدرسه هستند و معلم‌ها از آن‌ها زياد استفاده مي‌كنند. من از CDهاي بيش‌تر دروس هم استفاده مي‌كنم و قبل از درس دادن معلم CDها را مي‌بينم تا درس را بهتر و راحت‌تر ياد بگيرم.


افتخارات آموزشی‌ای داشتی؟

در كلاس دوم در آزمون كانون در كشور نفر اول شدم و همين باعث تشويق شدن من تا حدي بود كه بيش‌تر براي كانون درس بخوانم و دوباره اين مقام را كسب كنم. در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی قبول شدم همچنين نفر اول آزمون مدرسه‌ي دو زبانه شدم.


در دوران نوروز هم درس می‌خوانی؟

تا حدي مطالعه مي‌كنم كتاب نوروز كانون را مطالعه مي‌كنم و مروري بر دروس مدرسه دارم.


چه فعالیّت‌های فوق‌برنامه‌ای را انجام می‌دهی؟

در مسابقات بسكتبال استان بانوي گل شدم و براي بسياري مسابقات كشوري مرا پذيرفتند. در انتخابي تيم ملي بستكبال نيز حضور داشته‌ام و در مسابقات ليگ نوجوانان بازي كردم و هم‌چنين به مسابقات شناي كشور رفتم.


آیا در آزمون‌ها غیبت داشته‌ای؟

سعي مي‌كنم در تمام آزمون‌ها شركت كنم تا روند پيشرفت تحصيلي مختل نشود.


سخنی با والدین :

علت استمرار حضور فرزند شما در کانون چیست؟

با شركت در آزمون‌ها تا حدي دانش‌آموز خود را با مباحث مربوطه آماده مي‌كند و به نوعي نظم خاصي در مطالعه حاصل مي‌شود. از طرفي با پر كردن دفتر برنامه‌ريزي نيز مهارت درسي دانش‌آموز سازمان‌دهي مي‌شود.


چگونه امور آموزشی ایشان را پیگیری می‌کنید؟

چك كردن دروس و امتحانات مدرسه

چك كردن آزمون‌هاي كانون و اين‌كه در چه دروسي ضعف دارد تا در جهت رفع مشكل كوشا باشد.

بررسي دفتر برنامه‌ريزي و اين‌كه روزانه چند ساعت به صورت مفيد مطالعه داشته است.


آ‌یا برای دریافت کارنامه به همراه او مراجعه می‌کنید؟

كارنامه را معمولاً از سايت چك مي‌كنيم. معمولاً هر دو با هم نتيجه را چك مي‌كنيم، اگر در آزمون نتيجه‌ی مطلوب به دست آورد، در برنامه ريزي دروسي كه دچار ضعف است به او كمك مي‌كنم.