دستکاری ژنتیکی جنین انسان

دانشمندان موفق شدند ژن جنین انسان را دستکاری کنند و تغییراتی را در آن ایجاد کنند تا از این طریق بسیاری از مشکلات ناباروری، ژنتیکی یا سقط جنین را کاهش دهند.

دستکاری ژنتیکی جنین انسانبه گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، دانشمندان در بریتانیا توانستند در زمینه تغییر و طراحی ژن جنین انسان به پیشرفت‌های دست یابند و تحقیقاتی بر روی ژن‌های ابتدایی جنین انجام دهند تا روشی را بیایند که در نهایت می‌تواند سبب تولد نوزادانی شود که ژن آن‌ها از قبل طراحی شده‌ است.  

در این تحقیق روند کار با تمرکز بر هفت روز ابتدایی رشد و توسعه جفت بارورشده انجام می‌شود که در این مدت رشد نطفه از یک سلول تا 250 سلول توسعه می‌یابد.

ژن‌هایی که در هفته ابتدایی رشد جفت توسعه می‌یابدن نقش مهمی را در رشد جنین و شکل‌گیری ویژگی‌های او ایفا می‌کنند. برخی از ژن‌های انسان در آزمایشگاهی در مونیخ نگهداری می‌شود و در صورت نیاز  برای تغییر ژن جنین انسان از آن استفاده می‌شود. این اقدام می‌تواند در حل مشکل زوج‌های نابارور و یا مشکلات سقط جنین بسیار مفید و موثر باشد.

این روش و پیشرفت آن می‌تواند به محققان و دانشمندان کمک کند تا بتوانند نقص‌های ژنتیکی را تشخیص داده و آن ژن‌هایی که موجب آن شده است را تغییر دهند یا جایگزین کنند. در واقع این اقدام می‌تواند قدمی بزرگ و موثر در درمان مشکلات ناباروری و باروری‌های خطرناک و یا تغییر ژنتیکی جنین‌هایی باشد که از بدو تولد دچار مشکل هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
الکتریسیته ساکن از فیزیک و آزمایشگاه 3 سوم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( يازدهم )
دبیر : سیاوش فارسی