کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 19 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...یک سؤال، 8 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


فارغ‌التحصیل هستم. در مطالعه‌ی درس زیست بسیار کند هستم. به نظر شما باید چند بار کتاب زیست را بخوانم تا نتیجه بگیرم؟

پاسخ 1- همین اصرار بر چند بار خواندن می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل کند بودن باشد. سعی کنید درس را یک بار بخوانید و چند بار (که معمولاً یک یا دو بار کافی است) بازیابی کنید تا هم بهتر یاد بگیرید و هم در وقت صرفه‌جویی کنید. بازیابی یعنی از خود پرسیدن یا به سؤال و مسئله پاسخ دادن. چیزی شبیه به بستن کتاب و سعی در یادآوری شعری که آن را خوانده بودید و می‌خواستید حفظ کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- یادگیری و روش مطالعه‌ی کتاب زیست‌ نیاز به پرکاری فراوان دارد.

1. مطالعه‌ی اولیه: اختصاص روزانه یک الی دو ساعت به مطالعه‌ی آن، خواندن سطر به سطر کتاب درسی، توجه به تیترها و تصاویر، مشخص کردن کلماتی مثل «برخی»، «بعضی»، «بسیاری»، «اغلب»، «گاهی» و به خاطر سپردن مفاهیم برآمده از آن‌ها و توجه به فعالیت‌ها و آزمایش‌های کتاب

2. مرور: بازخوانی روزانه، هفتگی و ماهانه‌ی مطالب و مرور پیوسته‌ی آن‌ها از طریق نکته‌نویسی، حاشیه‌‌نویسی، تهیه‌ی فیش و نوشتن مطالب مهم به صورت نمودارهای درختی و جدولی

3. تست‌زنی: حل تست برای هر فصل به صورت روزانه، بررسی دقیق تست‌ها و توجه ویژه به تست‌های کنکورهای سراسری، طراحی تست با توجه به متن کتاب و حل تست زمان‌دار

سارا شفافی

پاسخ 3- درس زیست‌شناسی درسی است که با یک بار خواندن نمی‌توان آن را یاد گرفت. توصیه می‌کنم بار اول کتاب را به صورت اجمالی بخوانید و با کلیات مبحث آشنا شوید. بار دوم کتاب را به صورت مفهومی و عمیق‌تر مطالعه کنید. به متن جمله‌ها، شکل‌ها و قیدها توجه کنید و از کنار هیچ نکته‌ای رد نشوید. بعد از مطالعه‌ی کتاب باید تست بزنید و هنگام بررسی پاسخ تست‌ها نکات مهم را در کتاب درسی حاشیه‌نویسی کنید. در برنامه‌ی روزانه‌ی خود درس زیست‌شناسی را قرار دهید و هر روز درس روز قبل را قبل از شروع مبحث جدید مرور کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 4-

الف) پاسخ در تعداد دفعات خواندن زیست برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب نیست، بلکه در اصلاح روش مطالعه‌، آن هم در فرصت مغتنم ابتدای نیم‌سال دوم است.

ب) کندخوانی از روی روش مطالعه‌ی نادرست با کندخوانی از روی وسواس مطالعه یا از روی عدم ادراک مطالب تفاوت‌های بسیاری دارد. هر کدام از این‌ها راه‌حلی متفاوت از دیگری برای بهبود دارند. به نوع کندخوانی خود توجه کنید.

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 13 مهر 95