کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 19 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 19 بهمن 94

یک سؤال، 8 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


فارغ‌التحصیل هستم. در مطالعه‌ی درس زیست بسیار کند هستم. به نظر شما باید چند بار کتاب زیست را بخوانم تا نتیجه بگیرم؟

پاسخ 1- همین اصرار بر چند بار خواندن می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل کند بودن باشد. سعی کنید درس را یک بار بخوانید و چند بار (که معمولاً یک یا دو بار کافی است) بازیابی کنید تا هم بهتر یاد بگیرید و هم در وقت صرفه‌جویی کنید. بازیابی یعنی از خود پرسیدن یا به سؤال و مسئله پاسخ دادن. چیزی شبیه به بستن کتاب و سعی در یادآوری شعری که آن را خوانده بودید و می‌خواستید حفظ کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- یادگیری و روش مطالعه‌ی کتاب زیست‌ نیاز به پرکاری فراوان دارد.

1. مطالعه‌ی اولیه: اختصاص روزانه یک الی دو ساعت به مطالعه‌ی آن، خواندن سطر به سطر کتاب درسی، توجه به تیترها و تصاویر، مشخص کردن کلماتی مثل «برخی»، «بعضی»، «بسیاری»، «اغلب»، «گاهی» و به خاطر سپردن مفاهیم برآمده از آن‌ها و توجه به فعالیت‌ها و آزمایش‌های کتاب

2. مرور: بازخوانی روزانه، هفتگی و ماهانه‌ی مطالب و مرور پیوسته‌ی آن‌ها از طریق نکته‌نویسی، حاشیه‌‌نویسی، تهیه‌ی فیش و نوشتن مطالب مهم به صورت نمودارهای درختی و جدولی

3. تست‌زنی: حل تست برای هر فصل به صورت روزانه، بررسی دقیق تست‌ها و توجه ویژه به تست‌های کنکورهای سراسری، طراحی تست با توجه به متن کتاب و حل تست زمان‌دار

سارا شفافی

پاسخ 3- درس زیست‌شناسی درسی است که با یک بار خواندن نمی‌توان آن را یاد گرفت. توصیه می‌کنم بار اول کتاب را به صورت اجمالی بخوانید و با کلیات مبحث آشنا شوید. بار دوم کتاب را به صورت مفهومی و عمیق‌تر مطالعه کنید. به متن جمله‌ها، شکل‌ها و قیدها توجه کنید و از کنار هیچ نکته‌ای رد نشوید. بعد از مطالعه‌ی کتاب باید تست بزنید و هنگام بررسی پاسخ تست‌ها نکات مهم را در کتاب درسی حاشیه‌نویسی کنید. در برنامه‌ی روزانه‌ی خود درس زیست‌شناسی را قرار دهید و هر روز درس روز قبل را قبل از شروع مبحث جدید مرور کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 4-

الف) پاسخ در تعداد دفعات خواندن زیست برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب نیست، بلکه در اصلاح روش مطالعه‌، آن هم در فرصت مغتنم ابتدای نیم‌سال دوم است.

ب) کندخوانی از روی روش مطالعه‌ی نادرست با کندخوانی از روی وسواس مطالعه یا از روی عدم ادراک مطالب تفاوت‌های بسیاری دارد. هر کدام از این‌ها راه‌حلی متفاوت از دیگری برای بهبود دارند. به نوع کندخوانی خود توجه کنید.

ج) خودِ تمرکز بر دفعات مطالعه گاهی عاملی برای کندخوانی است. تعداد دفعات مطالعه به ادراک اولیه و میزان نیاز به مرور وابسته است.

د) راهکار پیشنهادی، مطالعه‌ی مستمر و متناسب زیست است. فارغ‌التحصیل بودن شما زمان بیش‌تری در اختیارتان می‌گذارد و این گاهی باعث حرکت به سمت کندخوانی است. با حفظ الگوی مطالعه‌ی مستمر، با حل تست استاندارد و کافی در هر بازه، میزان نیاز به مطالعه‌ی مجدد را بسنجید. این بار هر چهار گزینه، پاسخ سؤال هستند!

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- چند بار خواندن، اصل نیست. مهم این است که درست بخوانید. پس از هر بار مطالعه‌ی یک فصل یا مبحث، خلاصه‌نویسی کنید. پس از هر بار آزمون تستی در خانه یا جلسه‌ی آزمون، نکات آموزشی مهم درس زیست را در کتاب خودآموزی یادداشت کرده و مرورهای منظم داشته باشید. به «بازیابی» پیش از هر آزمون و پیش از شروعِ مطالعه‌ی مبحث جدید زیست توجه ویژه داشته باشید و نیز پس از بازگشت از کلاس درس به منزل به بازیابی آن‌چه در کلاس زیست آموخته‌اید بپردازید و در عین حال از فلش‌کارت زیست‌شناسی برای فعال کردن  اوقات مرده و مرور سریع غافل نشوید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 6- در مورد مطالعه‌ی هر درس از جمله زیست‌شناسی دو مقوله‌ی کیفیت و کمیت را در هر دو باید رعایت کرد. نحوه‌ی مطالعه‌ی هر درس مهم است. در زیست‌شناسی نیز موارد زیر باید رعایت شود تا بازدهی ما در مطالعه‌ی این درس افزایش یابد:

  • الف- زمان مطالعه را از قبل مشخص کنید.

  • ب- تعداد صفحاتی را که می‌خواهید مطالعه کنید در نظر بگیرید.

  • ج- ابتدا مرور کلی بر چند صفحه‌ای که می‌خواهید مطالعه کنید داشته باشید.

  • د- برای خودتان مشخص کنید که در این چند صفحه می‌خواهید چه چیزهایی را یاد بگیرید و اطلاعات شما از قبل چیست.

  • ه- پاراگراف به پاراگراف مطالعه کنید.

  • و- حتماً در پایان هر بخش مطالعه‌، چند تست حل کنید.

  • در صورت رعایت این موارد، کم کم بر سرعت مطالعه‌ی شما افزوده خواهد شد. البته ابتدا ممکن است مطالعه‌ی شما به‌کندی صورت گیرد اما به مرور وضعیت فرق خواهد کرد.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 7- شیوه‌ی مطالعه‌ی خود را بررسی کنید. شناخت خود و روش مطالعه باعث می‌شود نیازهای خود را بهتر و بیش‌تر بشناسید. لزوماً تعداد دفعات مطالعه‌ی کتاب منجر به نتیجه نمی‌شود. قانون مرور در جمع‌بندی‌ها به کمک شما خواهد آمد اما اولویت را به شیوه‌های صحیح مطالعه‌ی این درس بدهید؛ یعنی در کنار مطالعه، تکنیک‌هایی مثل بازیابی، حاشیه‌نویسی، پرسش از خود و... را هم در جهت بهبود نتیجه به کار ببندید.

بهادر جبلی

پاسخ 8- به جای انتخاب یک فصل یا مبحث حجیم، مباحث را بر اساس درخت دانش در حجم‌های کوتاه انتخاب کنید. با این کار زودتر به نتیجه می‌رسید.

زمان هر بار مطالعه را بالای کتاب درسی خود بنویسید. با این کار برای مرور بارهای بعدی تخمینی درست و واقعی و البته کوتاه‌‌تر از بار قبل خواهید داشت.

بهتر است بعد از مطالعه‌ی کامل یک مبحث، دفعات بعدیِ مطالعه را بازیابی کنید و نه بازخوانی. نگران رکورد زدن دفعات مطالعه نباشید بلکه هدفتان تکمیل یادگیری از آن مبحث باشد.

برای بازیابی می‌توانید هر مبحث را برای خودتان تدریس کنید یا در ذهنتان تصویرسازی کنید.

ستاره تقی‌زاده