ورود نانوذرات به حذف همیشگی آنتی‌بیوتیک‌ها

در آینده‌ای نزدیک، احتمالا به جای بسته‌های آنتی‌بیوتیک، با یک تزریق کوچک در بازو دوز مشخصی از نانوذرات با عفونت‌ها مبارزه کرده و آن‌ها را به سادگی از میان خواهید برد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا منطقه خراسان، نتایج تحقیق جدیدی که در دانشگاه کلرادو-بولدر به انجام رسیده نشان می‌دهد که اساسا نانوذرات می‌توانند 92 درصد از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را از بین ببرند. این مواد از مواد مشابهی با خاصیت نیمه رسانا تشکیل شده‌اند و با چشم غیرمسلح تقریبا غیرقابل مشاهده هستند. وقتی نانوذرات در معرض نور قرار می‌گیرند فعال می‌شوند. با اصلاح فرکانس نور، می‌توان دسته‌ای از این نانوذرات را برای مبارزه با سلول‌های عفونی خاصی در بدن ارسال کرد.

مسأله‌ای که مانع از پیشبرد این روش برای مبارزه با باکتری‌ها می‌شد این بود که در روش‌های قبلی، سلول‌های سالم در کنار سلول‌های عفونی آسیب می‌دیدند، اما در آزمایش جدید چنین مشکلی وجود ندارد و نانوذرات سلول‌های سالم را دست نخورده باقی می‌گذارند.

محققان بر این باورند حتی در صورتی که باکتری‌ها نسبت به نانوذرات هم مقاومت پیدا کنند، با انجام اصلاحاتی در این مواد می‌توان با باکتری‌های مقاوم جهش‌یافته نیز به خوبی مبارزه کرد. این موضوع می‌تواند راهی برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی باشد که کارایی بسیار بالایی داشته و آنتی‌بیوتیک‌ها را برای همیشه از فهرست مواد دارویی حذف ‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب