بررسی سؤالات ریاضی تیزهوشان پایه‌ی ششم در آزمون 4 دی 94

آزمون ریاضی تیزهوشان 4 دی‌ماه تقریباً آزمون ساده‌تری بود که دانش‌آموز با دانستن فقط دو نکته به‌راحتی حداقل 5 سؤال را درست پاسخ می‌داد.

بررسی سؤالات ریاضی تیزهوشان پایه‌ی ششم در آزمون 4 دی 94

آزمون ریاضی تیزهوشان 4 دی‌ماه تقریباً آزمون ساده‌تری بود که دانش‌آموز با دانستن فقط دو نکته به‌راحتی حداقل 5 سؤال را درست پاسخ می‌داد.

نکته‌ی 1: مجموع زوایای داخلی مثلث 180 درجه است.

نکته‌ی 2: زوایای روی یک خط 180 درجه است.

هم‌چنین مطابق آزمون‌های قبل یک سؤال تکرار از قبل داشتیم و یک سؤال هم که فقط نیاز به تبدیل واحد داشت و حتی دانش‌آموزان سطح متوسط هم می‌توانستند 20 درصد این دو سؤال را کسب کنند.

سؤال 1- تکرار از آزمون قبل است و با استفاده از فرمول محاسبه‌ی پاره‌خط به‌راحتی قابل پاسخ‌گویی است (بدون داشتن فرمول هم می‌توان تعداد را شمرد).

سؤال 2- باید به‌خوبی مفهوم خط و فاصله را بدانید و به این نکته توجه کنید که وقتی از یک نقطه به خط عمودی رسم کنید کم‌ترین فاصله را دارد.

سؤال 3- با دانستن دو نکته‌ی گفته‌شده می‌توان سؤال را جواب داد. در مثلث متساوی‌الاضلاع تمام زوایا با هم برابرند و مجموع زوایای ایجادشده روی یک خط 180 است.

سؤال 4- کوتاه‌ترین فاصله هر رأس تا ضلع مقابل همان ارتفاع است. مثلث‌هایی که دو زاویه‌ی تند و یک زاویه‌ی باز دارند دو تا از ارتفاع‌های مثلث خارج از آن قرار می‌گیرند. این سؤال نکته‌دار است و نیاز به دقت بالاتری دارد.

سؤال 5- فقط نیاز به یک تبدیل واحد دارد و به‌راحتی حل می‌شود. برای تبدیل متر به میلی‌متر در 1000 ضرب و برای تبدیل متر به سانتی‌متر در 100 ضرب می‌کنیم و برعکس.

سؤال 6- در این سؤال دو روش برای حل وجود دارد یا باید فرمول مجموع زوایای چندضلعی (تعداد اضلاع منهای 2 ضربدر 180) را بلد باشید یا این‌که چندضلعی را به تعدادی مثلث تبدیل کنید و از مجموع زوایای داخلی مثلث که 180 است استفاده کنید.

سؤال 7- باید به این نکته توجه کنید که در مثلث متساوی‌الساقین ضلع‌های مجاور 2 ساق برابرند و اگر خط موربی دو خط موازی را قطع کند زوایای متقابل با هم برابرند.

سؤال 8- در حل سؤال 8 دو نکته را در نظر بگیرید: اول آن‌که وقتی دو کمان با هم برابر باشند زاویه‌های محاطی آن‌ها نیز با هم برابرند (زاویه‌ی محاطی= زاویه‌ای که رأس آن روی محیط دایره باشد) و دوم این‌که مجموع زوایای داخلی مثلث 180 درجه است.

سؤال9- سؤال ساده‌ای است که با دانستن مفهوم زاویه و ساعت قابل حل است.

سؤال 10- وقتی مجموع زوایای داخلی مثلث را می‌دانیم با داشتن 2 زاویه به‌راحتی زاویه‌ی سوم هم قابل محاسبه است. مجموع زوایای روی یک خط هم 180 درجه است. این سؤال به نسبت مابقی سؤالات نکته‌دارتر است و نیاز به دقت بالاتری دارد.

خرید کتاب