نشست 235 کتابخوان مدرسه‌ای

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از حضور بیش از یک هزار و 700 نفر در 235 نشست کتابخوان مدرسه ای در کشور خبر داد.

نشست 235 کتابخوان مدرسه‌ای

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور از حضور بیش از یک هزار و 700 نفر در 235 نشست کتابخوان مدرسه ای در کشور خبر داد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از ایرنا از نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد اله یاری فومنی آمار و جزئیات برگزاری 235 نشست کتابخوان مدرسه ای را از هجدهم مهر تا پایان دی ماه سالجاری بیان کرد.
وی با اشاره به جزئیات برگزاری این نشست ها اظهار داشت: در نشست های کتابخوان مدرسه ای ویژه کودکان پیش دبستانی و دبستانی شش ارائه کننده و در نشست های مقاطع راهنمایی و متوسطه نیز هشت نفر شامل 5 دانش آموز، 2 کتابدار و یک کادر آموزشی در مدت زمان 10 دقیقه کتاب های مورد نظر خود را برای حاضران معرفی کردند.
اله یاری فومنی اضافه کرد: به هر یک از شرکت کنندگان نشست های کتابخوان مدرسه ای در تمام گروه های سنی کتابی مناسب رده سنی آنها اهدا و در پایان نمایشگاهی از کتاب های ارائه شده برگزار شد.
وی با اشاره به برگزاری اولین نشست در روز شنبه هجدهم مهر در مجتمع آموزشی سادات موسوی تهران افزود: تا پایان دی ماه سالجاری و در مجموع پس از گذشت بیش از سه ماه و نیم از آغاز برگزاری سلسله نشست های کتاب خوان مدرسه ای، یک هزار 745 نفر در 235نشست شرکت کرده اند که دو نشست در مهر، 10 نشست در آبان ، 55 نشست در آذر و 78 نشست در دی ماه 94 در سراسر کشور برگزار شد.
معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد به سایر آمارهای سلسله نشست های کتابخوان مدرسه ای اشاره و اضافه کرد: به همراهِ حضور 79 درصدی دانش آموزان در این نشست ها، کتابداران، مربیان و معلمان آموزشی نیز به ترتیب با 11و 9 درصد، در رده های بعدی شرکت در نشست های کتاب خوان مدرسه ای هستند.
وی با اشاره به موضوعات کتاب های ارائه شده در این نشست؛ ادبیات، دین و تاریخ را به ترتیب با 49، 22 و 7 درصد به عنوان موضوعات پرطرفدار از سوی ارائه دهندگان در این نشست و دانش آموزان دوره ابتدایی و متوسطه را مشترکا با 38درصد، پرشمارترین شرکت کننده بر حسب مدرک تحصیلی معرفی کرد.
اله یاری تصریح کرد: استان های خراسان جنوبی با 29، تهران با 27، لرستان با 22 و هرمزگان با 21 نشست، در رده های اول تا چهارم برگزاری سلسله نشست های کتابخوان مدرسه ای قرار گرفتند و استان های مرکزی، گلستان، چهارمحال و بختیاری، یزد، اصفهان، آذربایجان غربی و مازندران نیز رتبه های بعدی را در اختیار دارند.
معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی با اشاره به عناوین پرتکرار کتاب های ارائه شده در سلسله نشست های کتاب خوان مدرسه ای خاطرنشان کرد: کتاب های «قصه های خوب برای بچه های خوب» نوشته مرحوم مهدی آذریزدی با 23 ارائه، «شازده کوچولو» نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری با 18 ارائه، «من زنده ام» نوشته معصومه آباد با 13 ارائه، «مثل ها و قصه هایشان» نوشته مصطفی رحماندوست و «دختر شینا» نوشته بهناز ضرابی زاده با 10ارائه پرتعدادترین عناین ارائه شده در این نشست ها بوده است.
بر اساس این گزارش، سلسله نشست های کتابخوان مدرسه ای ویژه کودکان و نوجوانان با اهدافی نظیر ایجاد فضای شاد و مفرح برای کودکان به منظور انس بیشتر با کتاب و مطالعه، علاقه مندسازی کودکان به مطالعه کتاب های مفید معرفی شده، زمینه سازی عادت به مطالعه در کودکان و معرفی کتاب های مناسب و پرمخاطب حوزه کودک در مراکز پیش دبستانی، دبستان ها، مدارس راهنمایی و دبیرستان های سراسر کشور برگزار می شود.

منبع :

مهلا کاشانی