تشخیص ٥٠ درصدی سرطان سینه در ایران

تشخیص زودرس سرطان سینه در دنیا با آمار ٨٥ درصدی صورت می‌گیرد که این رقم در کشور ما به حدود ٥٠ درصد می‌رسد.

تشخیص ٥٠ درصدی سرطان سینه در ایران

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد هادی زاده فوق تخصص جراحی سینه و رئیس موسسه پیشگیری از سرطان در اولین سمینار سراسری تبیین نقش ماماها در پیشگیری و تشخیص سرطان سینه، در توضیح سه سطح پیشگیری أولیه، ثانویه و ثالثیه سرطان سینه گفت: سطح اولیه پیشگیری‌، رفتارهایی است که در جامعه پیش می‌گیریم تا شانس ابتلا به سرطان را پایین آوریم. در سطح ثانویه تشخیص زودرس مطرح است که بهترین اقدام در این سطح آگاهی رسانی و معاینه توسط بیمار تعریف می شود در سطح سوم نیز زمان تشخیص بیماری مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از بهترین افراد در سیستم بهداشتی، ماماها هستند، ادامه داد: اگر بتوان علم آنها را به روز کرد و  افزایش داد، کمک بزرگی به تشخیص زودرس سرطان سینه می‌شود. این امر موجب درمان بهتر با هزینه‌ی کمتر و کیفیت زندگی بهتر می شود.

هادی زاده سرطان سینه را اولین سرطان شایع در زنان دانست و افزود: در ایران در هر سال ١٠ هزار نفر درگیر این بیماری می‌شوند و در دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته‌، این آمار ٢ تا ٣ برابر است و پیش بینی می‌شود تا ١٠ الی ١٥ سال آینده، به علت افزایش میانگین‌، رفتارهای بد تغذیه ای و کم تحرکی‌، آمار مبتلایان به سرطان پستان در ایران ٢ تا ٣ برابر شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا سرطان سینه ٨٥ درصد با تشخیص زودرس انجام می‌شود، بیان کرد: این آمار در ایران حدود ٥٠ درصد است به این معنی که ابتلا به سرطان سه هزار و ٥٠٠ خانم در سال دیر تشخیص داده می‌شود و از درمانهای مناسب و کم خطر محروم می‌شوند اما اگر این بیماری زود تشخیص داده شود شانس شیمی درمانی و حذف سینه کاهش می‌یابد و در مقابل کیفیت و طول عمر افزایش می یابد.

منبع :