آسپرین، علیه سرطان‌های امروزی

مصرف آسپرین، ویتامین D و استاتین‌ها نقش به سزایی در پیشگیری از انواع سرطان‌ها ایفا می‌کنند.

آسپرین، علیه سرطان‌های امروزیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد اسماعیل اکبری فوق تخصص و استاد جراحی سرطان، در سمینار سراسری تبین نقش ماماها در پیشگیری و تشخیص سرطان پستان، 8 درصد از جمعیت ایران را بالای 60 سال اعلام کرد و گفت: میانگین سنی رو به افزایش است به طوری که هشت درصد افراد بالای 60 سال هستند و عامل سن یکی از عوامل‌های خطر در ابتلا به بیماری سرطان است.

وی ادامه داد: سرطان سینه در میان زنان بالاترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد. 

از هر 100 هزار نفر،‌ 30 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند که این آمار در سنین 45 تا 55 سال به این واقعیت نزدیک‌تر است.

اکبری پیشرفت کشور را درمان و کنترل سرطان و رو به جلو بیان کرد و افزود: 71 درصد از مبتلایان تا پنج سال زنده می‌مانند و مابقی قبل از 5 سال جان خود را از دست می‌دهند. مدیریت سرطان در کشور وضعیت مطلوبی دارد و در بیشتر موارد درمان، سینه حفظ می‌شود. البته این آمار در استانها به علت نبود امکانات کافی تشخیصی، مقداری پایین‌تر است. 

این فوق تخصص جراحی سرطان، افزایش سن را یکی از عوامل‌ خطر خواند و بیان کرد: افزایش سن ازدواج و اختلالات روانی از دیگر عوامل تاثیر گذار هستند.

اکبری درد را نشانه‌ی خوبی دانست و اظهار داشت: شایع‌ترین علتی که خانم‌ها به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند درد در ناحیه‌ سینه است لازم به ذکر است دردهای دوره‌ای نشانه‌ی بسیار خوبی است و از بروز هیچ بیماری‌ خبر نمی‌دهد. البته دردهای بعد از یائسگی که یک نقطه را درگیر می‌کند و بعد از مدتی بهبود نمی‌یابند،‌ نگران کننده است. 

قرمزی،‌زخم،‌ فرو رفتگی،‌ توده و حتی برجستگی،‌ بیشتر در خانم‌های بالای 30 سال می‌تواند علائم هشدار باشد.

وی خاطر نشان کرد: تحقیقات اخیر در کشور نشان می‌دهد،‌ مصرف آسپرین با دوز پایین علاوه بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی، احتمال بروز همه نوع سرطان را تا 20 درصد کاهش می‌دهد و تاثیر 35 درصدی روی ابتلا به سرطان گوارش دارد. استاتین‌ها، ویتامین‌D ، از دیگر فاکتورهایی هستند که مصرف آن‌ها نقش حائز اهمیتی در پیشگیری از ابتلا به سرطان ایفا می کند. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت هماهنگ ساده ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی